Anlamlı Bir Hizmet: TDK Sözbul

Dile karşı olan hassasiyetimi beni takip edenler az çok bilecektir. Yazdığım şeyin son derece anlamlı olmasını, anlaşılır olmasını ve daha da mühimi “doğru” anlaşılır olmasını özellikle tercih ederim. Bu yüzden konuşurken ya da yazarken seçtiğim kelimelere, ifadelere oldukça özen göstermeye çalışırım.

Dilin önemini, işlevini falan burada anlatacak değilim. Eminim ki siz de bu tarz yazılara sık sık denk gelmişsinizdir. Bunun yerine Türkiye’de “dil” deyince akla gelen bir kurum olan Türk Dil Kurumu‘nun yapmış olduğu bir çalışmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

TDK Sözbul Bilgilendirme Hizmeti

Bu uygulamaya üye olan herkesin e-posta adresine her gün TDK’den bir adet e-posta gelecektir. Bu e-postanın içeriğinde ise şu hizmetler var:

Türkçe Sözlük’ten günün sözü: Genelde güncel olaylarla ilgili sözcükler tercih ediliyor. Mesela geçenlerde “halk oylaması”nı göndermiş. Halk oylamasının ne demek olduğunu öğrenmiş oluyorsunuz.

Yabancı sözcüklere TDK’nin önerdiği karşılıklar: Bu şekilde dilimizi istila etmeye çalışan yabancı sözcüklere kurumun önerdiği karşılıkları öğrenmiş oluyorsunuz. Kullanıp kullanmamak size kalmış ama gerçekten harika karşılıklar çıkıyor bazen. Mesela “multimedya” kelimesine “çoklu ortam” karşılığı gibi.

Bir yazım kuralı: Yine TDK’nin hazırladığı yazım kılavuzundan her gün bir tane yazım kuralını size gönderiyor. Böylece bir kılavuzu bir günde oturup sıkıla sıkıla okumak yerine, her gün bir adet bilgi ile daha kolay ve sıkılmadan öğreneceksiniz.

Günün atasözü/deyimi: Bu da mükemmel bir hizmet. Böylece anlamını bilmediğimiz ya da yanlış kullandığımız atasözlerimizi/deyimlerimizi öğreniyoruz. İçlerinde çok eğlenceli olanları da var.

Ve bir de TDK’den günün bulmacası.

Genel olarak özetleyecek olursam, bu hizmet ile her gün birkaç yeni şey öğreneceksiniz. Bu şekilde kullandığımız dilin imkânlarından biraz daha faydalanmış oluruz diye düşünüyorum.

Tek yapmanız gereken http://tdksozbul.gov.tr/ adresini ziyaret edip oradaki gerekli iki üç kutucuğu doldurmak ve gece 00.01 ‘i beklemek.

2 thoughts on “Anlamlı Bir Hizmet: TDK Sözbul

  1. Kaan bey merhaba,
    Türkçe ile ilgili bir sorum var. “Tabii”, “tabii ki” kelimelerini biliyoruz. Fakat artık gençlerin dilinde sıkça kullanılan ve kulağımı tırmalayan, yanlış olduğuna inancımın yüksek olduğu bir şey var. “Tabii ki de” burdaki “de” nin fazlalık, gereksiz yere uzatılmış bir ek olduğunu düşünüyorum. Bu konuda bir araştırmanız ya da yazınız var mı bilemiyorum, hemen yazmak istedim. Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>