düşünce gücü ile hayatı şekillendirmek

Öncelikle sabahın 05.30’unda ne saçmalıyor bu diye düşünmeyin lütfen. Şu an siz uykunuzda hurilerle ya da nurilerle (cennette bayanlara birer nuri verilecekmiş hani, onlar işte) cebelleşirken ben burada kerahat vaktini uyanık geçirmeye çalışıyorum. Kerahat vakti, güneşin doğduktan yarım saat sonrası ve batmadan yarım saat öncesi için kullanılan bir tabir. Bu saatte uyumak insanın biyolojisine zarar verdiği gibi ruh sağlığına da zarar veriyor. Bu bilimsel bir şey. Ancak henüz bilimselliğini bilmediğim zamanlarda annem hep “oğlum şu ikindi ile akşam arası uyumasana yine” diye sık sık başımın etini yerdi. Belki sabahki kerahet pek etkilemiyor ancak akşamki kerahet vakti inanın insanı çok kötü etkiliyor. Şahsen benim ruh halimde bir dengesizlik yapıyor ve uykudan kalkınca sanki hayat bana kelek atmış gibi bir ruh halinde dolanıyorum ortada. Neyse, dediğim gibi tek amacım (inanın buna) şu kerahet vaktini atlatıp sıcak döşeğime yatabilmek. Tabiî her zaman olduğu gibi bu zamanı da boş geçirmemek için bol bol düşünmeye çabaladım. Düşünmeyi gerçekten seven birisiyim. Daha evvelki sinema yorumlarımda bunu sık sık dile getiriyorum, beni düzenli okuyanlar bilirler. İşte bu yazıda da düşünce gücü ile insan hayatını şekillenmesinin mümkün olup olmadığını her zamanki gibi “kendi” penceremden bakarak anlatacağım.

Evveliyatında odun gibi bir adamdım ben. Evet görünüş itibariyle belki hâlen öyleyim ancak beni fikrî bir kurcalamaya girersiniz incelmiş bir adam görürsün. Efendim bunun en önemli sağlayıcısı da düşünmek sanırım. Hayatımda yaşadığım birçok şey üzerine düşünürüm ben. O kadar düşünürüm ki, akıl sağlığımı bile yer yer kaybettiğimi zannediyorum. Bir ara bu kadar düşündüğüm için Bakırköy’ün önündeki heykel gibi olacağımı zannederken, sağ olsun bazı psikologlar, kişisel gelişim uzmanları düşünmenin insanın beynini geliştirdiğini söylediler ve işte ben de o günden bugüne değin hunharca düşünüyorum. İnsan beyni, kişisel gelişimcilerin söylediğine göre, hücreler şeklinde dizayn edilmiş. Petek bal gibi düşünün. Çok kenarı olan ve birbirine bağlı olan bir sürü hücre. İşte insan beyni bir konu üzerinde ne kadar çok düşünür ve ne kadar çok okursa o hücreler birbirine bağlı olarak genişlermiş, yeni hücre odaları açılırmış ve işte insanın o düşündüğü şeyde uzmanlığı artarmış. Neyse, düşünmenin önemine bahsettikten sonra kendimden hareketle biraz düşünce gücüne değineceğim. Açık konuşmak gerekirse, ben kişisel gelişim kitaplarının ve kişisel gelişim danışmanlarının insanı geliştirdiğini düşünüyorum. “Yok efendim onlar birer zırvalıktır” diyen varsa ya da “ben bunlara inanmıyorum ya” falan diyen varsa hiç bence yazının buradan sonraki kısmını okumasın derim ben.

Sizlere düşüncenizi nasıl kontrol edeceğinizi ben anlatamam elbette. Çünkü ben bu konuda ihtisas sahibi birisi değilim. Ancak düşünce ile hayatın şekillenebileceğine dair bir şeyler söyleyeceğim. İnanın dostlarım, inanın ben hayatımda anlattığım şeyleri uyguluyorum ve olumlu sonuçlar alıyorum. Düşünce gücüne inanıyorsanız sizlere ilk önerim “hayata olumlu yönten bakma“nızdır. Bunun için size bir deney anlatayım:

Aynı musluğa ya da aynı damacanaya ait bir litrelik suyu iki bardağa boşaltıyorlar. Bu iki bardaktan birisini bir odaya diğerini de başka bir odaya koyuyorlar. İki odanın da sıcaklığı, güneş alma açısı, nem oranı falan filan her şey aynı. Yani iki su da eşit şartlar altında bulunuyorlar. Bir adam 4 gün boyunca iki su ile de konuşuyor. Birisine sürekli hakaret ediyor, onu yerden yere vuruyor ve diğer suya ise övgü dolu sözler söylüyor. Onu methediyor, onu sevdiğini söylüyor. Aklınıza gelebilecek onlarca güzel sözü sarfediyor. 4 gün sonunda iki suyu yanyana getiriyorlar. Bir bakıyorlar iki su birbirinden çok farklı hale gelmiş. Birisi yani çok hakaret yiyen su kötü kokular yayıyor ve bulanık duruyor; diğer su ise daha bir berraklaşmış ve kristalleşmiş. Evet arkadaşlar, inanın bir su bile sizin düşünce gücünüzden etkileniyor ve ona göre tepki veriyor. Aslında su deyip geçmemek gerek. İnsanın yüzde 60’ının sudan oluştuğunu düşünürsek… Bilmem anlatabildim mi?

Hayata olumlu yönden bakmak hayatı güzelliklerle doldurmamızı sağlar. Belki birçoğunuza söylediklerim samimi gelmeyebilir. Evet belki buna Polyannacılık diyebilirsiniz. Ya da ne bileyim sen hiç zorluk yaşamadın diyebilirsiniz ancak durum sandığınız gibi değil. Hepimizin yer yer sabrını tüketen, üzen şeyler olacaktır. Ancak bunlardan tez zamanda kurtulmak işte olumlu düşünme ile oluyor. Bilmem Secret kitabını okudunuz mu? Ben okudum, pek beğenmedim. Aslında söyledikleri doğru, doğru ama yöntem göstermediği için yanlış bence. Ben size bu durumda Muhammed Bozdağ‘ın Düşün ve Başarı öneririm. Sistemli bir şekilde sizi başarıa götüren bilgileri bu kitaptan edinebilirsiniz. Benim düşündüğüm gibi Muhammed Bozdağ da düşünce gücü ile hayatı kontrol etmeye çalışan birisi. Kitapta verdiği örnekler de bunu destekler nitelikte. O da özellikle olumlu düşünmeyi sık sık vurguluyor kitapta.

Bozdağ‘ı bu kadar çok sevmemin en önemli yanı onun da bizim gibi inançlı bir insan olması. Yani bunu reklâm malzemesi yapmak istemiyorum ama onu benim gözümde diğer yazarlardan farklı tutan şey duaya oldukça ehemmiyet veriyor olması. Bol bol dua edin diyor, bol bol güzel şeyler isteyin Allah’tan diyor. İnanın bana Allah söylediğimiz her şeye bir cevap veriyor. Önemli olan isteme şeklimiz aslında. Hani biz sürekli “Allah’ım kazadan, beladan koru” gibi bir dua yerine “Allah’ım bana daima güzellikler nasip eyle, sağlık, mutluluk ver” demek sanırım daha mantıklı bir dua şeklidir. Aslında burada anlam cümlede gizli. Allah’ım kazadan beladan koru demek, sen kaza belâ ver, ver ama beni ondan koru demek kanımca. Yani ben buradan bu anlamı çıkarıyorum. Sen ver ama koru. İşte bu duanın yerine Allah’ım sen bana güzellikler ver demek daha akıllıca ve kurnazca değil mi?

Hani hep “düşündüğüm, korktuğum başıma geldi” deriz ya sık sık, neden acaba hiç düşündünüz mü? Çünkü korkularımızla bir gün mutlaka karşılaşıyoruz. Biz onun geçmesi için sürekli onu aklımızda tutuyoruz, bu tezat değil mi? Neden diyet yapmanın zor olduğunu hiç düşündünüz mü? Ben sık sık diyet yapan birisi olarak size söyleyim, doktorlar hastalarına bir diyet listesi veriyorlar, şu saatte şunu ye, şu saatte şunu yap, işte şunu şöyle yap, bunu böyle yap gibi bir sürü şeyin yazdığı bir liste. İnsan sürekli şu saatte şunu yemeliyim aman kaçırmayım diye düşünürse nasıl açlık hissinden kendini alıkoyar ki? Önemli olan aç olduğunuzu düşünmemektir. Yani kısaca ben size şu an bilgisayarın köşesindeki saate sakın bakmayım desem ne yapardınız? Baktınız değil mi saate. 🙂 İşte insanın düşünce dünyası da böyle çalışıyor. Korktuğumuz şey de bu yüzden başımıza geliyor. Korkularımız, isteklerimizi tetikliyor ve isteklerimiz de evrene bir ileti yolluyor. Evren de bize düşünmeden bunun karşılığını veriyor.

Olumlu düşünün dostlarım, olumlu şeyler söyleyin. Olumlu yaşayın. Takdir etmeyi dilinizden düşürmeyin. Bol bol teşekkür edin ve hatalarınız için özür dileyin. Ben teşekkür etmeyi seven birisiyim. Birisine teşekkür ettiğimde karşımdaki nezaketen gülüyorsa bu benim içimi huzurla dolduruyor. Kezâ birisi bana teşekkür ettiğinde de öyle. Bizim buralarda, Keçiören’de bir Migros var. Oranın güvenlik görevlisi bir bayan var. Çok kibar ve nazik bir bayan. Bu kapıdan girerken cep telefonunuzu falan bir kutuya koyarsınız ve kapıdan geçince alırsınız ya, işte bu kutuya ne zaman telefonumu ve cebimdeki tüm bozuk paraları koysam kapıdan geçince bu kız üşenmeden hepsini topluyor ve bana veriyor. Geçen cebimde 6-7 tane küçük 50 – 100 kuruş vardı, kız üşenmeden hepsini topladı verdi. Şimdi normalde yapması gereken bir iş değil bu. Ben bu kıza bu kibarlığından, ilgisinden dolayı teşekkür ederim diyorum. Ve karşılığında kız da bana çok kibar bir şekilde rica ederim, iyi günler gibi bir sürü şey söylüyor. Ve ben o anda oraan memnun ayrılıyorum. Eminim ki o bayanın da içi benim gibi iyi insanlarla karşılaştığı için mutlulukla doluyor. 🙂 Neyse, lafı amma uzattım. 🙂 Siz siz olun arkadaşlar, mutlaka taktir edin. Özür dilemeyi de ihmal etmeyin. Hatanızı kabul edin. İnanın hatanızı kabul ettiğinizde karşınızdakinin sizi affetmesi daha kolay olacaktır. Bence bu bir olgunluk göstergesidir.

Bakın ben bu yazıya başlayalı tam 45 dakika olmuş. Zamanın nasıl geçtiğini anlayamadım. Bu konularda aslında yazacak daha o kadar çok şey var ki. Buna bizim ilmimiz kesinlikle yetmez. Neticede ben insan zihninin her şeyi yapabileceğine inanıyorum. Bakın size bir örnek daha, bundan 3 ay öncesine kadar çayı şekerli içiyordum. Şekeri her zamankinden biraz daha az atsam dahi bana tatsız geliyordu. Sonra bir gün bizim Erkan ile bir karar aldık ve şeker atmayalım dedik. Bakın 3 aydır ikimiz de çaya şeker atmıyoruz. Oysa 3 ay önce bu bize hayal gibi gelirdi. Şekersiz çay mı olur, der dururduk.

Neyse dostlarım, bu yazıyı burada noktalayayım yoksa emin olun uzattıkça uzatırım ve okuması iyice zorlaşır.

Bu arada duanın esrarına inanan birisiyim. Lütfen ettiğiniz dualara ismen beni de ekleyin. Hayırlı sabahlar.

89 Comments

 1. yazına bayıldım cnm arkdaşım benım…
  ve sana bi soru fakılımmm benımm bir ınsan hayatta daıma mutsuz olucağına ınanarak yaşıyosa ben bu kişiyi nasıl tekrar hayata karsı olumlu düşüncelere yöneltebılırım?
  seni seviyorum cnm dostum benım.. 🙂

 2. Yazımı sevdiğin için teşekkür ederim Tuba. Övgü dolu sözlerin için de. Aslında yardım etmek istediğin kişinin psikolojik bir destek almasını sağlayabilirsin. Yani ona yardım etmek kolay kolay bir insanın yapabileceği bir şey değil. Özellikle o kişi böyle düşünce gücüne falan da inanmıyorsa gerçekten zor bir durumla karşı karşıyasın demem gerekiyor sana, kusura bakma. Ancak o kişide de biraz hayata olumlu yönden bakma düşüncesi varsa işin daha kolay. Ona bahsettiğim kitapları okutabilirsin. Ona bol bol güzel hayal kurdurabilirsin. Yazıda kaleme alamadım ama hayal kurmak çok mühimdir. Güzelliklerle dolu hayal kurdurmalısın. Mesleğinde ya da ilişkisinde ne kadar güzelliklerle karşılaşacağını düşündürmelisin. Unutma, insan hayalleri ile yaşar.

 3. Utana sıkıla da olsa sorayım, acaba yazının girişindeki kelimenin doğrusu “kerahet” değil midir?

  Yazı son derece güzel ve bir o kadar da düşündürmeye yönelik olmuş, ellerine sağlık öncelikle. Baştan aşağıya kadar okurken, çok fazla şey hakkında şöyle bir mutalaa ettim. Gerçi dua konusuna pek katılmasam da yazının genelindeki doğruluğu bu pek bozmuyor. Bence hem beladan sakınma ve başa geldiğinde sabır istenmeli, hem de iyilik ve güzellikler dilenmelidir. Sonuç olarak hayatta sürekli güzellik içinde yaşayan kimse yok 🙂 Dünya imtihan dünyası ve bela bazen küçük bazen büyük boyutta her daim karşımıza çıkıyor.

  Su deneyini de yanlış bilmiyorsam Japonlar yapmıştı. İlginç sonuçlar olduğunu hatırlıyorum cidden.

 4. hearstmagic, evet “kelimenin aslı “kerahet” imiş, ben de yanlış biliyormuşum. 🙂 Uyardığın için teşekkür ederim ancak “kerahat” sanki biraz daha ahenkli gibi geliyor bana. 🙂

 5. Evet kerahat daha ahenkli gibi geliyor zira söylemesi daha rahat, bir çırpıda çıkıveriyor ağızdan 🙂

 6. Türkçenin melodisi işte bu efendim. 🙂 İlerleyici benzeşme dediğimiz hadise. Zira bu kelimeyi ömründe bir kere duyan birisi de her halükârda “kerahat” diye telaffuz eder. Düzelttiğiniz için tekrar teşekkürler.

 7. Başlıktan yola çıkarak bir şeyler söylemek istiyorum. Düşünce gücü ile hayatı şekillendirmek elbette mümkündür. Zaten bu gücü verdiğin o basit örnekte uygulayarak kullanmış olduk. Ancak yapılması gereken eylem zorlaştıkça düşünce ile insanın iradesini yönetmesi zorlaşıyor. Düşünce gücü ile düşünceyi de idare etmek işin içine giriyor. Misal bir ay boyunca her gün herhangi bir eylemi düzenli olarak yapmaya çalışın. Sağlam bir iradeniz yoksa düşünce gücünüzle hayatınızı şekillendiremezsiniz ve o ayın sonu gelmez. Ancak düşünce gücünüzle düşüncenizi idare ederseniz o zaman başarabilirsiniz. Buna tıp dilinde minderkancontrol denilebilir mesela.
  Selamlar.

 8. zaten bir insanda irade varsa birçok şey oluyor. burada mühim olan akıl ile, düşünce ile iradeyi de kontrol edebilmek. bu zaten çığır açan bir şey kanımca. yukarıda bahsettiğim “düşün ve başar” kitabında Bozdağ bundan bahsetmiş. İradeyi tetikleyecek hususlardan mesela. Kitabın aşamaları benim çok hoşuma gitti. Öyle salt şunu yapın, bunu yapın demiyor. Size aşama aşama başarıya giden adımları sayıyor, engelleri sayıyor ve bunların çözümlerini sunuyor. İradeyi de nasıl kontrol altına alabileceğimizden bahsediyor.

  Allah bizi daimi akıllı,iradeli kılsın.

 9. Allah akıl ve fikir ihsân eylesin!

 10. bu konuda melih kardeşime katılmamak hiç elde edğil 🙂

 11. nasılda benı anlatmışsın bu yazıda bılıyomusun.benım gibi düşünen birini görmek inan sevindirdi beni.umarım herkesher daim hayatın güzellikleriyle yüzleşmeli(kötü olnalarda var içinde)ne olursa olsun mutlu olmak ılk hedef olsun…..bide keharet saati varya benım en huzur duydugum andır…

 12. Pamuk, öncelikle yorumun için teşekkür ederim. Sadece siz ve ben değil birçok kişi böyle düşünmeye başladı, müjdeler olsun sana. 🙂

  Keharet vakti iki tane. Ben akşam olanda değil de sabah olanda huzur buluyorum açıkçası. Evin balkonuna çıkıp dışarıyı seyretmek bana mutluluk veriyor.

 13. insanların hislerine ,duygularına ,düşüncelerine umut serpiştiren bir yazı…hayat bize gercekten bazen cok ama cok acımasız yönünü gösteriyor ama biz unutmayalım ki karsılastıgımız güçlükler bizim kendi gücümüzün farkına varmamızı saglıyor. biz içimizde bulunan düşünce gücünü lütfen karamsarlıgın inadına pozitifliğe emanet edelim.aslında biz insanların içinde o kadar güzel seyler var ki farkına varsak bizim için her sey cok daha güzel olacak.biz yeter ki “iyiyi,güzeli” içimize alalım kucaklayalım besleyelim .bu güzel hislerimiz i karanlıgın kollarına atmayalım.baskalarına da yıkıcı olmak yerine yapıcı olalım .el uzatalım.onlara pozitifliğin penceresinden bakmanın güzelliklerini işleyelim.son olarak kaan içinde aydınlıgı barındıran cok güzel bir yazı yazmıssın.cok tesekkürler…yine yazsan…

 14. Vallahi senin sırtın hiçbir zaman yere gelmez.Çok güzel bi insansın.Allah kalbine göre versin.

 15. Nazlı, o güzel ve nazik yorumun için teşekkür ederim. Benim istediğim kimse umutsuzluğa kapılmasın. Allah’a sığındıktan sonra başka yerde açık kapı aramaya pek lüzum yok. 😉

  Serap, çok teşekkür ederim. Allah yardımcımız olduktan sonra kimsenin sırtı yere gelmez kanımca. Tabiî hepimiz sıkıntı çekecek, olgunlaşacağız. Bu süreç ne kadar uzun sürerse o kadar olgunlaşırız. Allah çok dert verip bezdirmesin yeter. Cümlemizin kalbine göre versin.

 16. Arkadaşlar kesinlikle düşünce gücüne inananlardanım. İnsan neyi çok isterse onu mutlaka başarır. Ben hayatım boyunca istediğim herşeyi çok çaba sarfederek elde ettim. Belki birçoğunu başarırken düşünce gücünden haberim bile yoktu. İstedim, uğraştım, yaradan verdi diye yorumladım. Ama artık bildiğim birşey var… Birşeyi çok istiyorsak eğer ve beynimize sürekli o istedimiz şeylerle alakalı olumlu sinyaller göndermeyi başararak hükmedebiliyorsak daha kısa sürede HEDEFİMİZE ULAŞIYORUZ. Hayatımıza samimiyetle AMA SAMİMİYETLE şöyle bir bakarsak; bugüne kadar neyi yürekten istedikte olmadı??? SAYGILAR

 17. İnsan inançları kadar güçlü yaşar. Eğer tam bir teslimiyet içindeyseniz ve yaradanın her zaman yanınızda olduğuna inanıyorsanız siz istediğiniz herşeyi başarırsınız.
  Bu arada Kaan Bey; Elinize, yüreğinize sağlık. Düşüncelerinizle insanlara hayata bağlanmaları ve ümitsiz olmamaları için destek olmaya çalışıyorsunuz. Sizi bu anlamda gerçekten tebrik etmek istiyorum. Toplumumuzun neredeyse hemen her birinin sığınacak, yön gösterecek birilerine ihtiyaç duyduğunu düşünecek olursak tamda bu bağlamda siz ve sizin gibi hizmet etmeye çalışanlara insanların o kadar ihtiyacı varki…Bir teşekkürün asla yetmiyeceğini biliyorum. O yüzden gücü daha etkili olsun diye benim gibi düşünen herkes adına teşekkür ediyorum:) Sadece size değil ama sizin aracılığınızla bu konuda gözümüzü açmamıza sebeb olan herkese…

 18. hayatımda bi çok şeyin olumsuz gittiğini görüyorum.. özellikle ikili ilişkilerde… ben bukadar şanssızmıyım diye düşünmeden edemiyorum… bi sorunda geldimi geliyor üst üste… hayatım hepmi böylemi gidecek nezaman yüzüm gülecek…. sorular sorular….. ???** DÜŞÜNCE GÜCÜYLE hayatımda değişiklikler yapmam yada güzellikleri kendime çağırmam mümkünmüdür… nasıl yapmalıyım nasıl düşünmeliyim… herşey yolunda gidebilsin… yazılarınızı okudum ve çok beyendim… bu sorularıma sizden cevap bulacağıma inanıyorum… saygılar… 🙂

 19. gerçekten çok hoş bir yazı okudum,emeğinize sağlık.ve allah gönlünüe göre versin.Dualarınıza dikkat edin zira gerçekleşebilirler,söylediğiniz cümlelere dikkat edin çünkü melekler her lafınızın ardından amn derler.bu ikiside başka kişilere ait cümleler.ama işin özü belli.düşünce gücü denen olaya kesinlikle inanıyorum çünkü ben senelerce diledim sabretmeden kimseye söylemeden arzuladım şimdi çok yaklaştım istediğim şeye ve çok az kaldı.ve hayatımda birçok şeye hem yürekten istemek ve dua ile gerçekleştiğini gördüm…öylesine istemekten değil yürekten.”aşkla çıkılmamışsa her yolculuk yarım kalır”cezmi ERSÖZ,aşkla istemedikçe,yüreğimizi ortaya koymadıkça kazanmak kazanmak değildir zaten.bazen zor ama ben hayatta ki başarımı 2 şeye borçluyum,sağduyu ve olumsuzluk dolu sözlere kulak asmamak.bugüne kadar inandığım şeyleri yaptım onca itirazlara rağmen ve başardım.şimdi arzu ettiğim noktaya doğru yaklaşmaktayım.insan yüreğiyle çıkmalı yola yoksa düşünce gücününde ,duanın da hiçbir faydası olmaz.sağlıkla mutlulukla kalın.şekersiz çaya gelince tebrik ediyorum sizi;)

 20. yapmamız gereken şey şu anda olanaksız gibi görünsede amaçlarımızı belirlemek ve hedefe doğru ilerlemektir.
  düşünce bahçemizde hakimiyet kuramadıkça bilinçaltımız zararımıza çalışacaktır.
  Allah!a dönerek dua edin sessizlik ve güvende güç bulacaksınızz..
  sevgiler..

 21. mrb öncelikle yazınızı çok beğendim bende çok düşünürüm ama gereğinden çok fazla okadar hassasım ki ufak birşey üzerinde günlerce düşünüorum we sürekli mutsuz oluyorum artık çok yoruldum dedğiniz gibi yapamıyorum hayata olumlu yönden bakamıyorum hiç. sürekli mutsuzum çok çabuk alınıyorum sizce ne yapayım çok kötüyüm :((

 22. Pingback: mutluluk bir varış değil yolculuktur » Kaan Fakılı’nın Güncesi

 23. merhabalar.öncelikle ben de düşünce gücüne fazlasıyla inanan biri olarak yazını çok beğenerek okudum,verdiğin örnek te çok güzel gerçekten.Ben de bir örnek vermek istiyorum,erkek arkadaşımla hep,ikimizin de üzüleceği bir ayrılık yaşamak isterdim,istemekten de öte,düşünürdüm hep bunu.Böyle bir ayrılığın ikimiz için de faydalı olacağına inandım.Ama ben ayrılamazdım,o ayrılmalıydı benden,böylece ikimiz de aşk acısı çekip birbirimizin kıymetini ve birbirimizsiz yapamayacağımızı anlayacaktık.Şuan bunu okuyanlara çok saçma gelebilir ama nedense öyle bir düşünce yerleşmişti kafama..sonra ne oldu dersiniz,tabiki ayrıldı benden..Şimdi bekliyorum.Sonucu çok merak ediyorum.Bazı düşüncelerimi unutmak istediğim halde kurtulamıyorum ve gerçekleşmelerinden korktuğum için de düşünmek istemiyorum ama aklıma geliyor.Bunu nasıl yenebilirim?

 24. yazınızı çok beyendım.herseyi benım dusundugum gibi yazmışsınız.hala bardagın dolu tarafını gorebılen ınsanların olması benı mutlu edıo.çoğu insan buna zırvalık,polyanacılık dio işde buna tahamül edemiorum.muhammet bozdağa gelince en sevdiğim yazar onun ismini görünce daha dikkatli ve heycanla okumaya başladım.secret konusundada aynı şeyi düşünüyoruz:)insanlar zaten polyanacılık olduğunu düşünüyo bu işin detayını bilmeyenlere çok havada bi kitap.’iste ve olsun’doğru bişey ama bu işin özet cümlesi bunun açılımını muhammet bozdağ şöyle anlatıyor bişeyi gerçekden istersen dünyalar kenara çekilip sana yol verir.ayrıca duada edin dio.ama secret insana duayı unutturcak bi yapısı var.birazda ticari amaçlı;)

 25. yazdıklarınıza gönülden katılıyorum. bende size öznur özdoganı tavsiye ediyorum

 26. Okadar doğruki söylediklerin aslında bu yazıyı okumadan önce bukadarda detaylı düşünmemiştim hiç bu söylediklerin konusunda daha dikkatli olmayı düşünüyorum.Verdiğin örnekler çok güzeldi bir özellikle su hakkında olan çok güzel.Meselabir bebek düşüelim ona ne verirsen o onu alır çnkü daha önceden bildigi birşey yoktur sen ona neyi verirsen onu alır onu doğru bilir değilmi. Dualarımda aklıma geldikçe yer vereceğim sizede sizde bize edin lütfen Çok teşekkür ederim bu güzel yazı için.ALLAH’a emanet olun herşey gönlünüzce olsun…

 27. 1-sigarayı azaltarak, yavaş yavaş bırakayım dedim, olmadı. Birden bıraktım, ve içmedim. sonuç, çok memnunum, 10 yıl oldu.
  2-şekersiz çay içmek konusunda ben de birden karar verdim, ve uyguladım. sonuç, çok memnunum, 3 yıl oldu.
  alışkanlıklar, yavaş yavaş siner. farketme eşiğimiz rahatsız olmaz, çünkü keyif alırız. yani duygu.
  insan hissetmeden yaşayamıyor, kesintisiz hemde.
  bizi o an iyi hissettiren her eylem alışkanlık haline dönüşüyor; çocukların aynı şeyleri bir çok kez tekrar etmek istedikleri gibi…
  Mutlu olmak, iyi hissetmek için seçtiğimiz her şey zamanla bizi tanımlar hale geliyor. İnsan kendi elinden tutmaya başladığında, farkındalıkları artmış oluyor, ve iyileşiyor, olumlu ve net bir keyifle yaşıyor…

 28. ..yazını okudum..artık bu olumlu düşünmenin ne kadar doğru ve mutluluğun anahtarı olduğunu bildiren ve ispatlayan çok veri var. gerçekten düşünen bir beyin olmana da çok sevindim..senin gibilerin çoğalması insanlığın en büyük ihtiyacı hele bu devirde…karanlığın kol gezdiği eski enerjilerin ve eski korkucu ve sindirici bilgilerin yerine IŞIK olacak bu güzel bilgileri oturtmak için senin gibi IŞIK lara gerek olduğuna inanıorum….sağol var ol..sevgiler…..(düşünmeye devam.) Tony Buzan geldi amerikadan bir kaç yıl önce ve beyin hücrelerinin düşündükçe nasıl bir şehir ışıkları gibi pıt pıt yandığını ve çoğaltığını..düşünmeyen beyinlerin ise pıt pıt sönüp çok az hücrenin işlev gördüğünü projeksiyon ile bizlere gösterdi…bunu gördükten sonra gel de düşünme kardeşim..:)))

 29. İnternette bir konu üzerine araştırma yaparken rastladım bu yazıya. İnternette çok okuyan biri olmasamda yazınızı son noktasına kadar okudum, gerçekten güzel yazmışsınız. Yazınızın son cümlesini okurken aklıma ilk gelen; “acaba sitede başka yazıları var mı?” sorusu oldu. Tebrik ederim.

 30. Siteniz yazdığım yorumun size ulaştığı konusunda bir uyarı metni görüntülemedi. İnşallah yazdıklarım boşa gitmemiştir. Selamlar.

 31. merhaba…Annem bana hep kızardı’ikindi akşam arası uyumama’,ee anneler gerçekten biliyor:)Arkadaşlarım bana yaşadıkları olayları anlatırlar ve ben de başıma hiç gelmedi bu yaşadığın derim,sonra dediğime pişman olurum,çünkü o günden sonra başıma kesin gelir:)çay şekersiz daha güzel,6 aydır bunu başaranlardanım.sanırım Japonlardı’Türkler şekerle çayı mahvediyorlar’diyen.Muhammet Bozdağ’a gelince beş yıl önce bir yarışmadan ödül olarak verilmiş bir kitaptı ‘Düşün ve Başar’ ve beş yıl boyunca arkadaşlarımla paylaştığım bir kitaptır.Bir hafta önce koliye yerleştirmiştim,eve göndermek için.10 dakika önce çıkardım koliden:)Sanırım bir daha kolide de durmayacak,hep masamda olacak:)teşekkürler,umudumuza sahip çıkmamız gerektiğini hatırlattığınız için…(çok uzun olmuş,kusura bakmayın)

 32. sevgili arkadasım ellerine ve kalemine sağlık yazını okudum mukkemel dediklerinin noktasına kadar katılıyorum ben yasıyarak goruyorum ki dediklerin doğru ben ticaretle uğraşıyorum ne zaman sabah kalkarken bile biraz mıy mıy kalksam gunum kotu gidiyor moralim bozuk olsa işim yani satışımı etkiliyorum olacağı varsada olmuyor arkadaşlar hayata ayna olarak bakın nasıl bakarsanız oyle gorursunuz bumerang gibi saygılarımla

 33. merhaba ben yazınızı ilk kez gördüm ve okudum düşünce gücünün insan hayatını etkilediği söyleniyor bende inanıyorum lakin bi türlü olumlu düşünemiyorum 🙂 son 1 senedir çok kötü şeyler yaşadım ve artık bu kötü gidişe dur demek istiyorum.çok sabırlı bir insanım bide güzel düşündüm mü herşey yoluna girecek heralde 🙂 ben bu konuların yabancısıyım diyebilirim.Bu konuyla ilgili bana tavsiye edeceğiniz ne varsa sizlerden yardımlarınızı bekliyorum çünkü inanın 1 yıldır yaşadıklarım çok acı verici olaylardı..şimdiden teşekkürler…

 34. safiye ürgüt aksakal

  Benim gibi düşünen insanların var olduğunu bilmek hakikaten sevindirici.Bu konuda insanları aydınlatmak zorunda olduğumuzu düşünüyorum ve bunu bir görev gibi kabul ediyorum.ne de olsa insanlar bildiklerinden sorumludurlar.Dua konusunda size yürekten katılıyorum.bilinçaltımız gönüllü hizmetkarımız olduğu için,olumsuz ifadeleri ayıklamaz ve direk gerçekleştirme yoluna gider.olumsuz dualarla da farketmeden bilinçaltımızı olumsuzluklara inandırırız.Secret kitabına gelince,içinde inançla ilgili bişey olmaması beni hayal kırıklığına uğratmıştı.Sonuçta düşünme yetisini ve ekıl gücünü bize veren Allah’tır.Dolayısıyla bu güçle ve inançla başaramayacağımız hiç birşey olmadığını düşünüyorum.Kararlı ve istikrarlı olmak çok önemli aslında.yazacak ve paylaşacak çok şey var.Ama ben burda size teşekkürlerimi sunarak bitirmek istiyorum.

 35. Hayatı bazen bir sawaş olarak tanımlarız , bu savaşı öldürmek ve ölmekten uzak bir savaş olarak söylüyorum.Eğer hayat bir savaşsa sizin düşünceleriniz ve hayallerinizde bu savaştaki stratejinizdir..Nasıl bir savaşı sağlam bir strateji olmadan yenemezseniz hayat içinde bu gereklidir..Yaşıma göre çok düşünüyorum umarım faydası olmuştur sizlerede 🙂

 36. Çok güzeldi çok begendim yazınızı zevkle okudum. Gecenin bu saatinde kalbe huzur veren yazınıza teşekkür olarak sizin için Ayetel Kürsi okudum.

  İstemeyi bilsek ne güzel olurdu degilmi.

  Düşünceninde istemek oldugunu bilebilmek ne güzel olurdu.

  Allah razı olsun.

  Selam ve Muhabbetlerimle

 37. GÖNÜL KORKUT

  ben düşüncenin gücüne yüzde yüz inanan biriyim hayatta bunun ıspatlarını öyle çok yaşadım ki anlatamam sır kitabı dahil olmak üzere bu konuda onlarca kitap okudum araştırma yaptım ve düşüncenin ne kadar önemli olduğunu çok daha iyi anladım hatta bununla ilgili olarak facebookta düşüncenin gücüne inananlar grubu bile kurdum benim söylemek istediğim şey inanmayan herkesin yapması gereken tek şeyin denemek olduğudur deneyin ve gerçeği kendiniz görün ancak bunu denerken lütfen şuuraltınızda yıllardır ekili olan olumsuzluk tohumlarının olduğunu ve onlarıda mümkün mertebe temizlemek zorunda olduğunuzuda unutmuyın olurmu sevgiler gönül

 38. bende düşünce gücüne inanıyorum ama bunu nasıl şekillendireceğimi,nereden başlayacağımı bilemiyorum.yardımcı olacak var mı?

 39. Güzel yazı, arada ugrayacağım sayfanıza. Düsünce gücü ile bilerek yada bilmeyerek bir sürü sey yapıyorum. Farkında olmak çok önemli. sevgiler

 40. merhaba yazını gerçekten çok beğendim,sölediklerine sonuna kadar katılıyor ve duayla herşeyin mümkün olduğunu düşünüyorum,ama yaşadığım bir olaydan dolayı yaklaşık 3 aydır hayattan hiç bir beklentisi olmayan mutsuz sorunlu kendine sürekli hareket eden güvenmeyen geçmişinde birtek başarı olmayan bir insan olarak görmeye başladım nedeni yaşadığım olay ve buna benzer bazı olaylardada aynı yanlışlığı yapmış olmam kendimden nefret etmeme neden oluyor bana benden başka kimsenin yardımcı olacağını düşünmüyorum 🙁 yazının etkisinden olsa gerek paylaşmak istedim…

 41. eline,yüreğine sağlık kardeşim.Çok güzel yazmışsın da buna inanıpda uygulayamayanlar ne yapacak,bide bu konuya ne olur değinsen

 42. insan hayatında yaptıkları değil nasıl yaptıklarının peşine düşmeli bence.nasıl yaptığı önemlidir iş böyle olunca düşünce gücü araya giriyor.Çevresindeki insanlara hatta uzakta olan insanlara dahi bence beyin gücüyle ulaşılabilinir.İnsanlar yaşadıklarını bi anlamda diğer arkadaşlarında paylaştıkları gibi kendi çağırır.Eğer kötü sonuç bekliyosa kötü iyi sonuç bekliyosa iyi olurken farkında olmadan alt yapısınıda oluşturur aslında.Yalnız olmadığıma ve paylaşabileceğim kişilerin olduğunu bilmek güzeldi.Teşekkür ederim katılan ve yazan herkeze tabi başta bu yazının sahibine.

 43. Kıvılcım Mercan

  Kardeşim ben 31 yaşında 3 yaşında bebeği olan bi bayanım uzun yıllardır kendi ailemle sorunlarım beni mahvediyordu.Ama şimdi yazını okudum ve ilaç gibi geldi bana bundan sonra mutlu olacağım çok mutlu.Bebeğim için sende çok mutlu ol inş.

 44. Düşünce gücü ile beyin gücü birleşerek istenilen sonuca varmak, yüzde yüz mümkün olduğunu söylememe müsaade edin lütfen. pozitif enerji üreten genç beyinler, düşünce gücü yaratan olumlu fikirleri yaşam felsefesi olarak kullanıma açık tutmalıdırlar. Duygusal zekâ seviyesini maksimum seviyede kullanabilen beyinlerin yaratıcı gücü sınırsız olacağını tecrübelerle kendimize kanıtlayabiliriz. Psişik güçlerini kulanabilen beyinler, olumlu fikirleri uygalayabilen kişiliklerde daha üst seviyelerde olacağını fark edebilirsiniz. Kuantum düşünce tarzını benimsemiş olan kişilikler, bilimin ışığında aydınlanmalarını sürdürerek gelişim süreçlerini sonsuza dek sürdürebilirler.
  Kaynakça: Ahmet Nuray sanat pedagojisi uzmanı.

 45. yazını baştan sona okudum çok güzel anlatmışsın. muhammet bozdağ’ın düşün ve başar adlı kitabını azönce netten sipariş verdim.

 46. Gülşah (J.G)

  ”Düşün ve başar”…Ben de düşünce gücüne inanan biriyim.Başarmak için inanmanında çok etkisi olacağını düşünüyorum artı aktif olmak…İyi ve güzel olan her şeyin hayatımız da bizi bırakmaması dileğiğle.AMİN. Yazı sonuna kadar okuduğuma göre akıcıydı beğendim.Saygılar…

 47. aslında ben bu zamana kadar hiç düşünmedim daha doğrusu oturup düşünmek yerine uyumayı ve gereksiz şeyleri yapmayı tercih ettim ama bu yazılar beni çok etkiledi ve artık çok şey düşünüyorm…

 48. huseyın kızılates

  aklını kullanabılme ve dusunce gucuylen hayatı yonlendırme ınsanın kendı ellerınde zaten bunun aksı hallerde çok hırs yapar kaybederız daha çok örnekler verılebılır ama irade kendı hakımıyetımızdedır nereye yön verırsek oraya gider tabi düşünerek yön vermek daha saglıklıdır …

 49. gokhan kurucay

  kardeşim s.a öncelikle bu yazıdan doayı tesekkur edrım ben secret olsun oguz saygının kişisel degişim sratejileri olsun ve benzeri yazılar okyorum ve inanıyorum düşünce gücünü daha ıyı kavramak ıcın kendımı donatmaya karar verdım ilk senın sayfanla basladım bellkı izlemsındır ama ben sana bişey önermek ıstıyorum ahmet şerif izgören izlemenı tafsıye ederım ıyı aksamlar a.e.o

 50. Yüreğine sağlık arkadaşım.. Düşünmeyi ne kadar güzel anlatmışsın.. İçinde “düşünce…” geçen her şey dikkatimi çekmiştir ve gerçek anlamda düşünce gücüne inanan bir insanım.. Bununla ilgili okuduğum bir kaç tane kitabımda var üstelik sizin önerdiğiniz Muhammed Bozdağın kitabınıda not aldım 🙂 alıp onada göz atmak istiyorum.. iyi akşamlar diliyorum

 51. tesekkur

 52. bunları dusunende ınsanlardır onemlıolan yasantımızdan bırazzaman ayırıp bızlerınde dusunme yetenegı oldugunu unutmayalım dusun bırkere dusunmeden bırsey yapılıyormu yasadıgımız surece dusunce hep beynımızde hep var olacaktır onemlıolanda onu ıyıdegerlendırmek

 53. Leman ERSAMATLI

  Düşünce gücünün yaşamımıza etkisini aslında Secret la keşfettim.Gerçekten de geçmişime baktığımda yaşadığım herşeyi kendim isteğim için yaşamışım.Kitap bildiklerimizden çok farklı şeyler öğretmiyo aslında.İslamın Kuran ın söylediği şeyler.Kuran da isteklerinizi sabırla ve namazla dileyin tarzında bir ayette okumuştum.Secret aklınıza ne gelirse isteyebilirsiniz diyor.Doğrudur kendi yaşantımdan biliyorum gerçekten gönülden istediğim birçok şey oldu ama hayırlıysa olsun demeyi bilmediğim ve sonunda büyük hüsrana uğradığım şeylerde oldu.Şu an düşünce gücü yeteneğini islamla nasıl birleştiririm onu sorguluyorum.Bu yüzden arayış içindeyim.Yüreğimin götürdüğü yere gidiyorum.Öğrenmeye aşık biriyim.Sanki bir bulmacanın ipuçları gibi yüreğim beynim hep yeni bilgilere götürüyor beni.Sonuca ulaşabileceğim mi bilmiyorum.Şu ana ki bilgilerim koca bir ummanda bir katre gibi.Tevafuk mu bilmiyorum yazınızla karşılaştım.Kerahat vaktini iki hafta önce bir arkadaştan duymuştum ama bu özelliğini bilmiyordum.Bundan sonra uygulamaya çalışacağım.Muhammet BOZDAĞI DA BİLİYORUM.Bir kaç makalesini okumuştum.Söylediğiniz kitabı en kısa zamanda edineceğim.Şunu biliyorum ki Secret ta da geçen evrensel güçten kasıt (birçok kesime htap ettiği için yaratıcı veya tanrı denilmemiş) yüce rabbimiz o samimi bir kalple yönelmiş kuluna her istediğini veriyor ama hayırlısını dilemek gerekiyor.Zaten Kuran da da şuna benzer birşey söylüyor.B.z dileyene sınırsız mal mülk,şöhret veriz ama ondan ahiretini alırız dileyene de ahiretini veririz.Derin mevzular.İsteyelim ama hayırlısını.Gerçekten de bakıyorum çevreme ne istediğini bilen insanlar sakin dingin huzurlu bir hayat yaşıyorlar.Ama benim gibi ikizler burcu insanlar (kararsız;ruh halleri değişken;uç noktalarda duygularını yaşayanlar) ın hayatları hep çalkantılı atraksiyonlu:))oluyor.Birde bence beyin gücü ve kalp gücü birlikte yönlendiriyor yaşantımızı.Çünkü kalp nakli yapılan insanların kalbini aldıkları insanla benzer davranışlar gösterdiklerini okumuştum bir gazete haberinde.Kalbini aldığı insanın eşiyle evlenen ve yıllar sonra yine onun gibi intihar ederek ölen adam örneğin.Her neyse bu kadar yeter uzun uzun sohbet etmek isterdim sizinle ama malum kerahat vaktini kaçırmayalım:))Saat 02.36

 54. yazınızı cok begendım tavsıye ettıgınız kıtapları edınecegım…bence,bır ınsan ıstemelı ısteklı olmalı en kısa ornek dusunmek ıstemelı…tesekkurler

 55. mustafa kılıç

  çok güzel bi yazı olmuş teşekkür ederim emeğinize ben müthiş derece hayalperestim ve düşünce gücüne inancım sonsuz fakat hayata nekadar iyimser baksamda benim ülkemde güneş doğmuyo hep parçalı bulutlu düşündümde acaba bukadar iyimser olmama rağmen dünyadaki yerimden dolayımı güneş doğmaz buraya(yada kaderimmi böyle) ama en nihayetinde ben yine 😀 biliyorum çaya şeker atma konusu şahsi görüşümce alışkanlık olayıdır düşünce gücünden ziyade ve ben yazınızı okurken bi salise bile gözüm saate kaymadı ve güneşte doğmuyo nasıl oluyo?neyse teşekkürler.

 56. Bu düşünce gücüne tamamen inanan biriyim.SECRET kitabını okumadım ama belgeselini seyrettim ve baya bi etkilendim.Daha öncedende düşünce gücüne inandıgım için bu konu hakkında arasırmalar filan yapmaya basladım.Buün 2 gündür bu konular üzerine arastırıyorum Ve cevremdekiler bu 2 günde bendeki degişimi fark ettiler bile sürekli pozitif düşünüorum.

  Yazın cok güzel olmus Eline Saglık.(Dedigin gib teşekkür her zaman güzeldir.)

 57. Merhaba tesadüf diye birşey yoktur değilmi?Tam zorda olduğum bir anda okudum yazını aslında dikkatimi toplayamadığım için okumaya çalıştım diyeyim.Olumlu düşünemiyorum bir türlü herşey tersine gidiyor olumlu düşündükçe.Ya ben intiharın beş dakika öncesinde yazıyorum bu yazıyı beş dakika sonra da hayatta olurum da sonlarıma yaklaşmış olurum galiba.Secreti de okudum.Kendimi bildiğimden beri dua da ederim hep cevap beklerim.Beklerim öylesine boşu boşunaaa.Mücadele etmekten çok yoruldum bıktım her iş yorulunca insana ağır gelir dinlenmek gerekir neden dinlenemiyorum azda olsa mutluluk isterdim yokk.Gelmedi bana rol yaptım,hani evren gerçek sansın da ona göre gelişsin olaylar diye..Ya hayır artık ben yokum hemde birazdan gidiyorum…Yazın güzel olmuş bu sayfayı masa üstüne kısayol yapıcam belki nelerle uğraştığımı son neye baktığımı merak edenler olur…

 58. Yazınız gerçekten çok etkileyici ,insanın hayatını şekillendirmesinde çok önemli noktalara değinmişsiniz . Düşünce gücüne inanırım ama daha hiç denemedim, belkide yapıyorum fakat farkında değilim. Ama artık bilinçli bir şekilde uygulayacağım, umarım evren benide cevapsız bırakmaz.
  Keyifli Yazılar

 59. Allah yoktur. Dua sadece insanın gerçekten istemesini sağlayan bir aracıdır. Eğer gerçekten isterseniz allah kabul eder demek tamamen işin şekerleme kısmıdır.İşin sihri allahın olupta kabul etmesi değil , gerçekten isteyip olacağına inanmanızdır.

 60. düşünce gücü önemli bir olay… eee düşün ce adamın gücü yazık bakan olmaz yüzüne düşmeye gör güçten takatten:::))))) şaka bi tarafa gerçekten güzel bişey düşünmek aslında her şey beyinde başlıyor düşünmeyle başlıyor … bu nu olumlu kullanmak sanırım daha yararlı olur…

 61. mükemmel düşünce mükemmel yorum daha ne denirki allah razı olsun kardeşim bize ışık tuttuğun için bende senin için dua edenlerdenim şu an itibariyle..ben eşimi çok sevdim delicesine çok istedim o da aynı şekilde birleşmemiz başkalarına göre imkansızdı…ve şimdi evliliğimizin 2.yılını devirdik birde dünya yakışıklısı oğlumuz var muhammed allah herkesin gönlüne göre verir isteyin ama hayırlısını.sevgi ve selamlar allaha emanet olun (a buarada mehmedim seni çok seviyorum allah bizi bi ömür böyle mutlu etsin bana seninle birlikte hayırlı ömür hayırlı ölüm versin aminnnnn)))

 62. Sessiz çığlık

  Yazınız için çok teşekkür ederim ;-)allah razı olsun bende düşünce gücüne inanıyorum ama bir türlü uygulayamıyorum
  hep karamsar hep karamsar ;-( hayallerimde bile

 63. Rabbim bize mükemmel bür akıl vermiş fakat biz bunun sadece yuzde bırkaçını kullanabiliyoruz. Bu yuzdeyı bıraz arttırabılsek düşüncenin gerçek gücüyle o zaman tanışcaz. Ve bu gücün yapabilecekleri karşısında şaşırıcaz yok artık dicez ama gerçek bu.

 64. Dusunce gucu ve gercekligi
  arkadaslar oncelikle merhaba simdi dusuncenin hayatimizdaki yeri ve ne kadar onemli oldugu;
  dusunun herkesin hayatinda mutlak sartlarda dusundugu birsey varken bunun apansiz bi sekilde gerceklestigini duyariz veya goruruz…
  DUSUNUN

 65. Yazı kesinlikle hoş ellerinize sağlık ama sanırım insanlar sadece sizin yazınızı okumuş okuyucuların yazdıklarını okumamış adam intihar etmekten bahsediyor kimse bunu görmüyor bence bıraz daha dıkkatlı olmalıyız…Arkadaşım umarım böyle bir cahalette bulunmadın.Düzelir unutma her geceden sonra sabahlar bizi bekler Allah yar ve yardımcın olsun:)Ateist arkadaşa gelince sen bile onun varlığını hücrelerinde hissediyorsun ner neyse herkese tşk ederim:))Öncelikle de yazının sahibine

 66. açıkcası yazılarınızı bende beğendim.birkeç şey söylemeden geçemeyeceği..demek istediğim,insanlar yaptıkları seçimler doğrultusunda bir yerlere gelirler.seçimleri yapmada da en etken rol sanırım düşünce.olumlu düşünerek bir işi yaparsak sonuç elbetteki olumlu olacaktır.ve düşüncemizle hükmettiğimiz evren istediğimiz tüm olanakları gözler önüne serecektir. yeterki ne istediğimizi tam olarak bilip ona inanarak hareket edelim.mamafih inandığımız ve yürekten istediğimiz düşüncenin gerçekleşmesi için dua etmek gerekir. bu konuyla ilgili önereceğim kitap robert collier-çağların sırrı,muhammed bozdağ-düşün ve başar ve kayıp sembol(bir bölümünde sözü geçiyor)

 67. özgürüm cCc

  öncelikle yazdıklarınızda çok etkilendim bir kaç haftadır bende bu konuya merak sardım fakat bi türlü konsantre olamıyorum hayatımda pek olumsuz şeyler var bu sıralar işimde başarılı olmak istiyorum mutlu olmak ve eşimi mutlu etmek istiyorum olmuyor hiçbişi………

 68. kaddafi erbay

  yazınız geyet güzel düşünce gücünü tam olarak nasıl kullanmam gerekiyor bilmiyorum ama kullandığımda çok faydalı olacağına inanıyorum.söylediklerinizi pek inandırıcı bulmayanlar olabilir ama düşünce gücüne inanmayanların söylediklerinize de inanmaması doğal karşılanır siz onları inandırmak zorunda olmadığınızı zaten biliyorsunuz bizi de bildiklerinizden mahrum bırakmayın sizin için de dua ederim umarım Allah’ın sevgili kuluyumdur ki duamı kabul etsin

 69. Slm.Ben Azerbaycan turkuyum. Yazinizi okudum ve kesinlikle hpsine katiliyorum hem insanin olumlu dusunmesi ve hayal kurmasi insan omrunu de uzatir bence yani herseyi cok kafana takmazsin kalbin ve beynini yormazsin daha saglikli hayat surersin.Deneyimlerim olumlu dusunduyum zaman daha verimli calistigimi kotu dusunduyum zaman ise depresyonda oldugum icin calismamin verimsiz ve kalitesiz oldugunu gosterdi.Herneyse siz daha guzel acikladiniz bunlari ve bende dogru olduguna katiliyorum neyse sorum bazi zamanlarda insan olumlu dusunemiyor her ne kadar bunun iyi bisey oldugunun farkinda olsamda bazen insanlarin sozlei beni kiriyor hayata sizin gibi tamamen olumlu bakmak icin ne yapmaliyim???

 70. ne diyebilirim güzel çok güzell yazan güzel olunca:) bu suyla konuşma olayını daha önceleri duymuştum inandımda ben bişey sorabilirmiyim ben ogluma ders yaptırırken bazen gerizekalı diyorum gerçekten zamanla gerizekalımı olur diye düşündüm bi ara bu yazıyı okuduktan sonra…fakılı cevap verr lütfen

 71. Teşekkürler böyle güzel bir yazı için.dualarım da sizi de unutmayacağım 🙂

 72. yanlış hatırlamıyorsam bu yazınızı baya bir zaman önce yine okumuştum..ve sizin yazınızı okumadan önce muhammet bozdağ beyin düşün başar adındaki kitabını okumuştum..gerçekten bu kitap düşünce sistemimi düzene soktu diyebilirim.düzene soktu diyorum çünkü olumsuz düşünmeyi zaten sevmezdim ve çevremdekiler tarafından kötü olaylara duyarsız oluşum ne kadar rahatsın umursamazsın gibi tepkiler vermelerine sebep oluyordu.hala araştırıyorum düşüncelerimi elimden geldiği kadar değiştirmeye çalışıyorum..evet bir çok konuda etkili olduğunu gördüm düşüncelerimin..ama bir konu var ki onu bir türlü değiştiremedim değiştiremiyorum..bi yerlerde bir tıkanıklık olduğunu hissediyorum ama nerde nasıl olduğunu çözemiyorum..bulmak için bir çok teknik ve düşünce sistemi uygulamama rağmen hala durum aynı..neredeyse 6-7 senedir içindeyim araştırıyorum bulamadım hala..eğer yardımcı olabileceğinizi düşünüyorsanız lütfen e postayla yazarmısınız..bu yazımın faydalı olacağını düşünüyorsanız yayınlayın yoksa yayınlamanıza gerek te yok..şimdiden teşekkür ederim

 73. ben söyediginiz kitapları okudum yazilanları çalıstım cogunu da basardım ama cok yorucu ve zaman istiyor çalısmaya devam tsem zamanla kolaylasırmı

 74. S.a, inanirmisiniz hem okudum, hem tebessum ettim, yazdiklariniz o kdr cok hosuma gitti ki anlatamam. Acik casi beni cok rahatlattiniz, sizinle daha fazla konusmak isterdim, daha dogrusu sizi dha fazla okumk isterdim. Ne yazikki isim goremedim yoksa sizi Twiiter de takip ederdim. Okurken daha da cok okumak istedim, bitmesin istedim. Allah senden razi olsn. Hyrli gunler ins

 75. Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim.

 76. yazınızı çok beğendim, kendi davranışlarımı buldum içinde… ama iyi olmam pozitif olmam yetmiyor sanırım etrafımda o kadar değişik ve kaba insan var ki… iyiliklerimin boşa gittiğini düşünüyorum. ama yine de iyi olmaktan vazgeçmiyorum. Allah onların kalbine merhamet versin.. dualarınıza beni de ekleyin feraha çıkmak istiyorum…

 77. ellerinize saglik yazinizi aklimin bir kosesine not aldim. muhammed bozdagin ruhsal zeka kitabini herkese tavsiye ederim.

 78. Umumen goturende insan heyatinda bas veren hediseler insanlarin dusunceleri ile heyata kecir.men bele deyerdim ki mene gore yaxsi dushunen insan heyatda Allaha sukur , pis dusunen ise nasukurluk etmis sayilir . hetta insan dusunduyune inanmasa bele o heyata kecir cunki bu kainatdaki her bir kimse bir vaxt dusunduyu ve gerceklesen bir dusuncesi idi . gelin baxaq insan heyatin daki her geyilen ve her icilen hetta gorulen islere kimin isidi , elbette ki insanin istediyi ve dusunduyu her sey . ona gore yaxsi dusunek ki yaxsi olsun!!!!!!!!!

 79. Yüreğinize elinize sağlık, faydasını göreceğime inanıyorum, fakat bir sorum olacak, olumlu düşünmek konusunda biraz gelgitlerim var yani, şüphelendiğimiz yada olmasından korktuğumuz bir konuda nasıl bi tavır sergilemek doğru olur? hayır öyle değil,olmayacak gibi mi? yoksa düşünmemek mi?

 80. bugun bilinçaltıyla ilgili araştırma yaparken bu yazıya rastladım. normalde uzun yazıları okumaya üşenirdim ama sizin yazınız baya ilgimi çekti. ben hiç olumlu düşünmeyen biriyim aslında ama yazınızla daha farklı düşünmeye başladım bugün benim için kötü bi gündü ama sanki şu an mutlu hissediyo gibiyim. düşüncenin gücüne inanmaya başladım çok basarılı bi yazı olmuş gerçekten

 81. Ben önce düşünür sonra onu uygulamaya gecerim genelde bu şekilde her yaptigimdan keyif alıyorum yaşamdan tad alıyorum yoksa bana aksi olunca ne yapsam anlamsız gibi geliyor bende bi sorun mu var diye arastirirken butun bu yazıları okuyup rahatladım bugunlerimi beyin gucumu de kullanarak dolu dolu yaşıyorum yani

 82. Yazılarınızı yeni keşfettim. Ufkumu açtı. Dua her şeyin başı, bazıları kabul edilmese de

 83. yazın gayet güzel ancak yer yer kendinle çeliştiğin cümleler yakaladım. duaya inanmak ve evrene düşünce yollamak konusu mesela. yinede genel olarak bilgilendirici olmuş saygılar…

 84. Merhaba.Yaziniz cok guzel stresli olanda okuyub kendimi rahatlatiyorum.Benim her zaman dusunduyum seyleri aynen yasarim ama bir problemim var kotu seyler dusunuyorum kocamin ailesi cok kotu onlardan ayri yasamak basqa ev almak hayali kuruyorum kendimi rahatlatmak icin ama inanmiyorum hep kotu seyler aklima geliyor bundan kurtulmak istiyorum. Kendimi o kadar mutsuz hissediyorum bazen olmek istiyorum.kotu dusuncelerden kurtulmak icin bana yardim edin.Simdiden tesekkurler Allah razi olsun

 85. Merhaba:) ben lise 3 ogrencisiyim ve bu konulara karsi asiri bir ilgim var. Bundan bir 15-20 gun oncesine ladar psikologa gittim.sinav stresi ani gelen aglama duygusu ve kilo takintim beni oldukca yordu. Doktorda rahatlamam amacli ilac yazdi. Fakat babam izin vermedi ilac kullanmama bir daha da doktora gitmiceksin dedi. Beni sorunlarimla basbasa birakti anlayacaginiz. Ben de bir care arayisina girdim. Kuantum dusunceyle falan ilgileniyorum ama denemek hic aklima gelmemisti. Teyzemin kizi getirdi aklima ve arastirmaya basladim kitap falan aldim. Ve biliyomusunuz? Faydasini gordum. Cok gordum hemde artik durduk yere kilo aliyomusum gibi hissetmiyorum. Daha cok guluyorum ve hayata pozitif bakiyorum. Soyle bir sorun var ki erkek arkadasim cok olumsuz dusunuyo ona bunlari anlatigimda ya gec bunlari sen diyo. Onu olumlu dusunmek konusunda nasil ikna edicem bilmiyorum. Bana biraz yardimci olabilirsiniz diye dusundum:) simdiden tesekkur ederim

 86. süleyman keleş

  süpür yazı herkes düşünce gücü ile ilgili geçmiş de yaşadığı tecrübeleri düşünürse ger cekleri anlayabilir teşekkürler süleyman keleş

 87. Merhaba Kaan bey
  Harika yazmışsınız.Yazdıklarınızı uygulamaya çalışacağım.

 88. Çok güzel bir yazı. Muhammed Bozdağ’ın kitaplarını çok seviyorum. İstemenin Esrarı kitabı başucu kitabımdı öğrenciyken. O kitabı okurken çok enteresan hayallerim gerçek oldu, bir sürü mucize yaşadım…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*