örnek tez önsözü

Dün Google Analytics yazılımı ile günceme gelenleri incelerken gözüme “tez önsöz” diye birçok aramanın yapıldığı dikkatimi çekti. Demek ki gerçekten birçok kişi tez önsözü yazmak için örnek metin arıyor. Aslında sitemde bir yerde daha var bu örnek ama ben buraya da yine kendi lisans tezimin önsözünü koymak istiyorum. Belki birilerinin işine yarayacaktır.

İşte örnek tez önsözü:

ÖN SÖZ

Çalışmada, genel ağdaki Türkoloji ile ilgili ağ sayfalarının taranması ve bu ağ sayfalarından Türkçe, Türkçenin Grameri, Türk Lehçeleri, Türkçenin Dönemleri, Türkçenin Sorunları gibi, alana yönelik verileri bulunan ağ sayfalarını ve yine alana yönelik bilgisayar yazılımlarının bulunduğu ağ sayfalarını tanıtmak, duyurmak amaçlanmıştır.

Bilgisayar ve internet bugün bilgiye en çabuk, en kolay ve en ucuz yoldan ulaşmanın vazgeçilmez araçlarıdır. Bir sayfalık bir metni bir dilden bir dile, yahut bir alfabeden başka bir alfabeye çevirmek birkaç dakikada tamamlanabiliyor ve çevrilen bu metin birkaç dakika içinde dünyanın öteki ucundaki alıcıya ulaştırılabiliyor.

İşte böyle bir sanal ortamda, evrensel dil kisvesine bürünen İngilizcenin yeri tartışılamaz. Ancak son birkaç yüzyıl içinde teşekkül eden ve türetmeye uygun olmayan bir dil olan İngilizcenin karşısında köklü ve matematiksel bir dil olan Türkçe bu sahada ne gibi bir gelişme gösteriyor, ne gibi sorunlarla karşılaşıyor ve ne gibi çözümlere ihtiyacı var… İşte bu hususta çalışmamızın temel aldığı nokta da kendini belli ediyor. Türkçe genel ağ ortamında ne gibi bir ilerleme kaydediyor ve bu ilerlemeye kimlerin katkısı oluyor?

Çalışmama İngilizcenin genel ağdaki durumunu belirterek başlamak Türkçenin genel ağda nerede olduğunu görmemize yardımcı olacaktır. Bu nedenle çalışmaya İngilizcenin durumunu belirterek başlamak daha uygun olacaktır. Daha sonra ise genel ağda bulunan Türkoloji ile ilgili sayfaların ne içerikte oldukları, Türkçeye ne gibi bir yarar sağladıkları ve bu ağ sayfalarını kimlerin yaptıklarını belirten araştırmamız olacaktır. Bu ağ sayfaları, sayfaların muhtevasına ve niteliğine göre tasnif edilerek verilmiştir. Çalışmada, Türkçe içerikli, Türk Lehçeleri ile ilgili ve yabancı ülkelerdeki Türkçe ile ilgili ağ sayfaları bulunmaktadır.

Çalışmamın not için değil, öğrenmek için olduğunu idrak ettiren değerli hocam Prof. Dr. İbrahim Şahin’e, aramızda mesafeler olmasına rağmen e-posta ile bana destek olmaya çalışan değerli hocam Doç. Dr. Mehmet Kara’ya ve benden yardımlarını, desteğini, sabrını ve bilgisini esirgemeyen değerli hocam Yard. Doç. Dr. Ahmet Karadoğan’a teşekkürü bir borç bilirim.

Nuri Kaan Fakılı
Haziran, 2007

24 thoughts on “örnek tez önsözü

 1. çok güzel olmuşbende 20 gündür 200 sayfalık tezime bi önsöz yazamadım.1 gün içinde yazmam lazım. yardım ederseniz sevinirim.konum bankacılıkta kredi maliyeti ve muhesebesidir.

 2. Yukarıda yazdığım örnek tez önsözünü düzenleyerek yeni bir tane elde edebilirsiniz. Zor mu olacak sizin için ?

 3. cok düzenli tez önsözü olmuş bende kendi araştırma önsözümde bundan faylanalıp esinlenerek güzel bir önsöz hazırlayayım.hazırlayanlara teşekkür ederim.

 4. kolay gelsin benimde önsöz yazmam gerek çiçekçilik ile bir çiçekciyi arastırdımda yardım edermisiniz? :?

 5. güzel bir önsöz ben de gıda öğrencisiiym ve tezim çikolata bunu çikolataya çevirip yazmaya çalışacağım
  mutlu gnlerr,ellerinize sağlık

 6. merhaba.bende tezımı hazırlayıp önsöz yazamayanlardanım konum BATI TRAKYA SORUNU.yardımcı olursanız sevınırım.

 7. roman türünün öğretimi konusunda önsöz bulamamıştım.Gerçekten çok yardımcı oldunuz.Tsk :o

 8. gerçekten çok güzel olmuş. Önsözü nasıl yazacağımı kara kara düşünüyorken buldum bu önsözü. Çok teşekkürler

 9. mrb gerçekten sade ve güzel bir önsöz olmuş cok işime yaradı teşekkürlerrrrr ;)

 10. merhaba,
  ben de Azerbaycan Türkçesi üzerine tez yazıyorum…
  önsöz örneğinizden mümkün olduğunca yararlanmaya çalıştım… keşke bir de giriş olsaydı:)

 11. Bitirme tezimin önsözüne ne yazacağımı bilemiyordum, teşekkür ederim, iyi bir örnek oldu benim için :)
  yalnız giriş için verdiğiniz linki açamadım.

 12. Kaan abi senden bir ricam var benim için Teknoloji Tasarım Dersi hakkında önsöz yazarmısın?

 13. lütfen gönderin lazım konum teknoloji tasarım ürün dosyası

 14. Benim tezim Osmanlıca çeviri. Gürbüz Türk Çocuğu adlı derginin çevirisini yaptım. Önsözde yardımcı olur musunuz ?

 15. BEN İNŞAATLARDA DRENAJ KONUSU ÜZERİNE TEZ YAZDIM ÖNSÖZ HAZIRLAMADA YARDIMCI OLUR MUSUNUZ

 16. Çok güzel olmuş. Benimde önsöz yazmam gerekiyor konum bir metinde ses bilgisini inceledik onunla ilgili önsöz gerekiyor lütfen yardimci olur musunuz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>