somut ve soyut nedir; somutlama ve soyutlama nasıl yapılır

Somut anlam ve soyut anlam konusu hem Öss YGS’de hem de Oks‘de, sözcükte anlam ana başlığı altında işlenen bir konudur. Bu sebeple hem Öss YGS’ye hazırlanan öğrencileri hem de Oks‘ye hazırlanan öğrencileri yakından ilgilendirmektedir.

Sözcükte anlamın zor konularından -daha doğrusu karışık- konularından birisi olan soyut ve somut anlamı dilimiz döndüğünce kolay ifade etmeye çalışacağız ve çeşitli örneklerle pekiştirmeye çalışacağız. Daha sonra ise soyutlamanın ve somutlamanın ne olduğu ve nasıl yapıldığına değineceğiz. Dilerseniz ilk önce birer tanım yapalım:

Somut Anlam: Basit bir ifade ile, beş duyu organımız tarafından algılayabileceğimiz kavramlardır. Yani elle tutabileceğimiz, gözle görebileceğimiz ya da varlığını hissedebileceğimiz kavramlardır. Örnek: masa, sandalye, su, taş, toprak, hava, defter, kâğıt, kalem, silgi, bilgisayar, toprak, kum, elma, armut, dolap vs.

Soyut Anlam: Soyut anlamlı sözcükler ise beş duyu organımız ile algılayamadığımız kavramlardır.Örnek: Sevgi, mutluluk, aşk, üzüntü, neşe, keder, ruh, iyilik, kötülük, insanlık, sinirli vs. Bu sözcükler düşünce yoluyla algılayabileceğimiz kavramları ifade eder.

Şimdi somut ve soyut sözcüğünü nasıl ayırt edeceğileceğimiz konusunda birer taktik geliştirelim.

Somut: Var olan, maddedir. O zaman somut sözcüğündeki “m” harfi bizim ipucumuz olsun. Var olan madde.

Soyut: Yok olandır diyebiliriz. Yani soyut sözcüğündeki “y” harfi bizim ipucumuzdur. Soyut = yok

Somutlama (somutlaştırma):

Şimdi en çok karıştırılan durumlardan birisi olan somutlamanın ne olduğuna bakalım.

Aslında soyut olan bir anlamı somutlaştırarak anlatmaktır. Ya da o kelimeyi somut bir şeyi ifade etmek için kullanmaktır. Hemen örneklere bakalım:

hayal: hayal aslında soyut bir şeydir. Çünkü beş duyu organımız ile algılayamayız. Ama hayal sözcüğünü aşağıda somutlaştırarak beş duyu organımızla algılayabileceğimiz bir şeyin yerine kullandık:

hayallerime kanat takıp uçuracağım ( Burada hayal sözcüğü kuşa benzetilmiş. Yani somut bir varlık yerine kullanılmıştır.)

düşüncelerime gem vurmalıyım (Burada da düşünce aslında soyut bir şeydir. Ancak düşünce kurcalanan bir şey yerine kullanıldığı için somutlama yapılmıştır.

güzelliği bana bir beden büyük geliyor ( güzellik aslında soyut bir kavramdır. Burada ise giyilecek bir kıyafet gibi kullanılmıştır. Yani somut bir varlık gibi. Bu nedenle somutlama yapılmıştır.

Soyutlama (soyutlaştırma):

Soyutlama da, somutlamanın tam tersi bir özelliğe sahiptir. Yani aslında somut olan bir şeyi soyut gibi kullanmak, somut olan sözcüğü soyut anlamda kullanmaktır. Örnekler:

Attığı taş kafamı yardı.

Bu cümlede taş sözcüğü somut anlamlıdır. Elle tutulabilir bir varlıktır. Şimdi ise taş sözcüğünü soyut anlamda kullanalım:

Çok taş kalplisin. ( Bu cümlede de taş sözcüğü, duygusuz anlamında kullanılmıştır. Yani somutken soyut yapılmıştır. )

Aslanların yüreği yaklaşık 1 kilogram gelir.

Yürek sözcüğü testlerde sıklıkla karşılaşacağımız sözcüklerden bir tanesidir. Yürek, kalp demektir. Yani elle tutulan bir organımızdır. Şimdi yüreği soyut anlamda kullanalım:

Çok yüreksiz bir çocuktu Ahmet. ( Bu cümlede ise yüreksiz derken korkak anlamı vurgulanmak istemiştir. Yani somutken soyut yapılmış, soyutlama yapılmıştır. )

231 thoughts on “somut ve soyut nedir; somutlama ve soyutlama nasıl yapılır

 1. bencede çok teşekkür ederim lise 1 öğrencisiyim ve çok işime yaradı… ;) :!:

 2. gerçekten çok teşekkür ederim çok işime yaradı
  öğretmenimin tam anlamıyla istediği bir ödevdi bu ödev sayesinde çok güzel bir not aldım çok teşekkür ederim ;) :)

 3. çok teşekkür ederim
  bu site çok işime yaradı ve bütün arkadaşlarıma tavsiye ettim ve adresi verdim giren bazı arkadaşlarımın bu siteden yaptıkları ödevleri öğretmen çok beğendi ve ben dahil arkadaşlarıma çok yüksek puanlar verdi bu yüzden çok çok teşekkür ederim :D :) ;)

 4. Yorumlarınız için teşekkür edeim arkadaşlar. :) Yalnız bu siteden aldığınız yazıları lütfen öğretmenlerinize direkt götürmeyiniz. Konuyu iyice okuyup özetini çıkarıp götürünüz. Eğer öyle yapmazsanız inanın ileride sizin bu konuyu bilmemenizden ben sorumlu olacağım. Sizlerin hakkını yemek istemem.

 5. Bence çok iyi bir site . Çok işimi gördü. Bu siteyi yapanlara çok teşekkür.

 6. Ya yapmışsınız ama örnekler de verseniz benim için daha iyi olcaktı, ya ögretmen beğenmezse simdi ne yaparım ben ama yine de tesekküreer :| :oops:

 7. çok teşekkür ederim.çok iyi anladım açıklamalarınız süperdi :)

 8. Bizim öğretmen biraz zor beğeniyor ama bu ödevi görünce beğenecek galiba. :D :)

 9. Çok güzel ben bunları öğrenirken çok sevdim. Sizin de okumanızı isterim :?: :mrgreen: 8)

 10. vallahi çok işime yaradı 18 yaşına geldik hala somut ve soyutları araştırıyorum çok teşekkürler :o

 11. :(valahi hep aradım saat 08:30 tan 12:00a kadar aradım bir türlü bulamadım sonunda burayı buldum.ama e yaziki okula geç kaldım gidemedim ama evde durmayı çok seviyorum bu ödevi öğretmenime vermek isterdim ne yazıkki veremedim yüksek not almayı çok istiyorum.yazıyı okudum bir sürü şey öğrendim okula gitmekten daha iyiydi.hi ablam geliyo ablamda hep bu siteden ödevlerini yapıyo benim bu yadıklarımı görürse beni öğretmene söyler.hadi byyy benim adım aysu da değil tamammı nazlı olsun en iyi arkadaşımın ismi hadi byyyyy :( :oops: :mrgreen: :mrgreen: :oops: :evil: 8O :| :D :roll: :P :o :cry: :?:

 12. aman ya ödev die yaptım valla okudum ama hiç bişi anlamadımm adam gibi yapın ya biz de internet var die ödevi son güne bırakıoruz ama adam gibi bilgi yokkkkkk:::::!!!!! :@

 13. allah razı olsun bu siteye girdim ve ertesi gün yazılımda o soru çıktı ve o soruyu çözen 35 puan alırdı ve ben yazılıdan yüz aldım çok sevindim başta 30 yani 1 aldım ama son yazılıda yüz aldım allah razı olsun :P :P :P :P :P :P :P :P :D :D :D :D :D :) :) :) :) :) ;) ;) ;) ;)

 14. ya ben hep karıştırıyodum bunları birbirine şimdi örendim teşekkürler

 15. yaa gerçekten çokkkkkkk beğendim çok güzel olmuş ellerinize sağlık :D

 16. hocam bir formül de ben vereyim:)neyi anlatmak için ne kullanmış? kalıbında “ne”sözcüğünün yerinde somut sözcük varsa somutlama,soyut sözcük varsa soyutlama yapılmış demektir…saygılar..

 17. ne güzel yazmışsınız 4 yıldır anlayamadığım şeyi 2 dk de anladım saolun başka dersler hakkında da bilgi verseniz süper olcak hadi byyyyyyyyy :P :lol: :o

 18. bu tanım kesinlikle yanlıştır buna göre almayın öss böyle almıyor çıkmış sorulara bakın.mesela: aramızdaki bağ çok güçlü. derken buradaki bağ somut brşey fakat soyut bir anlamın yerine kullanılmıştır.yani kısa yoldan cümlede somut bir kavram warsa sonuna lama getirmeliyiz.ayrıca öss sadece somutlamayı almıştır bugüne kadar.sevgiler….

 19. valla çok teşekkür ederim lise 2 öğrencisiym belkide komik gelcek ama soyutla somutu karıştırdım ve ödevim için bana çok yardımcı oldunuz sağolun :)

 20. arkadaşlar kim yaptıysa ellerine sağlık yanı 2 saat tir bunu arıyodum yani hazırlayan da iyi hazırlamış işime yaradı teşekkürler :mrgreen: :| :twisted: :arrow: 8O :) :? 8) :evil: :D :idea: :oops: :P :roll: ;) :cry: :o :lol: :x :( :!: :?:

 21. cok güzel bir site böyle site herkeze gerekli ben cok iyi yararlandım herkeze tavsiye ederim :) :) :) :) :) :) :) :) :D

 22. cok güzel bir sitee ALLAH RAZII OLSUNN bu siteyi kurann cok şeyy ögrendimm

 23. benim ödevime çok yardımcı oldu bu siteyi yapna çok teşekkür ediyorum bilgileri muhteşem bence

 24. Kaan bey emeginize saglık. insanlık adına yararlı bir birey olma yolunda olmanız takdire şahit. başarılı insanlar başarılı olmak isteyenlerin arasından çıkar.ben bu söz adına burdayım. hoşçakalın Mersin’den fahri şahin CAN

 25. SİZLERE NE KADAR TŞK ETSEK ÇOK AZ VALLHİ SİZLER GİBİ SİTELER VARKEN BİZLER HİÇ BOŞ KALMAYIZ SİZLERE ÇOK TŞK EDRİM TEKRAR AMA BİRAZDA DİL VE ANLATIM İLE İLGİLİ TANIMLAR BIRAKIRSANIUS ÇOK SEVCİNİRİM:d:d:d:d:d:d:d:d:d:d:d:d:d:

 26. yaa süper bişi çok güzel ya çok işime yaradı çooookkk saolunnn:):):):):)::D:D:D:DD:P:P:P

 27. Allah sizden razı olsun yüce yaradanımızın werdiği düşünceleri bizlere yansıttığınız için emeğinize ve bizler için çekmiş olduğunuz sıkıntılardan dolayı size çok teşekkür ederim gerçekten süper şekilde açıklama yapmışınız bizim gözümüzde yerinizi büyüttüğünüz gibi inşallah Allah katındada büyük olursunuz Allaha emanet olun

 28. hodaş terezive spaz:)çok sağolun kardedişim için bakmıştım umarım öğretmeni beyenir ya sadece küçük bi sorun var tanımlar kısa biraz daha açıklayıcı olabilir 1 sayfaya sığdırmak için büyük büyük yazdım:D :):):)yinede sağolun bende burdan bakacam artık :’)kendinize cici bakın bysss

 29. Bir konu bu kadar açık ve anlaştırma niyetiyle anlatılır.Hakkınızı helal edin

 30. Bu siteyi yapana ilkonce cok tesekkür ederim coook isime yaradı 4 saat aradım bulamadım tek bu sitede buldum ve bu sorular sınavdada cıktı cook isime yaradı oğretmen odevı beğendi 100 aldım siteyi herkese tavsiye ederim

 31. ben çok beyendim işe bak somutken soyuta çevrilmiş vaybe teknoloji böyle geliştimi yani lafın gelişiyle söyledim ama teşekürler çok işime yaradı biliyorum aslında böyleyapmamız yasak ama neyapalım mecburum buna ne yapayım hocanının dediği aklım da kalmıyor ki ama işime yaradı teşekurler.(*)

 32. ya tamam konular güzelde güzel anlatılmışda bn öğretmenime bi soru sordum bulamadı bna internetten araştırmamı söyledi bnde cevabını bulamıyorum bulan biri varsa açıklayabilir mi _? soru : şimdi diyelim ki bnm başım agrıyo ben bunu hissediyorum bana göre somut olumuyo mu ama karşımdaki hissedemiyo ne yaparsa yapsın bnm baş agrımı göremez hissedemez o zaman ona göre somut oluyo o zaman bana göre somut olanb birşey karşıdakine göre nasıl somut oluyo bnm baş agrım somut mu soyut mu _??? lütfen cvplayın :D (özenle rica edilir)

 33. çok güzel olmus ellerinize sağlık emeğe sağlık bu türkçe performans içindi inş. 100 alırım not açıklandığında bir daha yazcam metin2 oynayın sölesin

 34. Valla çok saolun bana lazımdı ama yorumları okudum bazıları lise 1 e filan gidio ve hala bunları bilmiolar yaaa biz bunları ilkokulda ortaokulda öğrenioruzz xD BU ARADA ORTAOKULA GİDİORM :)

 35. çok teşekür edrim çokkk işime yaradı düzgün bi bu sitede buldum

 36. çokkkkk saolun harika bir şey bu çok güzel bir not aldım bunun sayesinde :)

 37. En karistirdigim ve en yanlisimin ciktigi konu buydu cok yardimci oldunuz, ben ve benim gibi arkadaslari dusunup vaktinizi ayirip boyle guzel aciklamalara yer verdiginiz icin cok tesekkurler emeginize saglik

 38. süper bir site bu bayıldım. teşekkürler emeği geçen her bütün insanlara.

 39. sınavımın olduğunu son dakika hatırladım defterlerimi kurcaladım konuya dair hiç bişe yok normalde pcde aradığımı bulamazdım ama sizde buldum bu sayfayı arkadaşlarımada önericem beğendimde çok teşekkür ediyorum bu sayfa çok güzel bir sayfaa :D
  <3

 40. tşkr işimecok yaradı sınıfta birinci oldum teşekürlerrrrrrrrrrrrrrrrr

 41. Site iğrenç daha düzenli olabilirdi ama çok güzel anlatmışsınız…

 42. gerçekten işime yaradı süper bi site ama fazla giren olmamış herkese önereceğim..

 43. bu listede her istediğim var ama sadece somut anlamlarda ve soyut amlamlardan az ama bunu kim yapmışsa çok teşekür ederim ve bu yazıları hiç bir yerde bulamadım bence çok değerli bir sayfa

 44. çok teşekkür ederim ödevime yardımcı oldu belkide perfonmaslarınız vardır bu siteyi arkadaşlarıma söyledim ama yorum yazmamışlar…

 45. Hocam tam herşeyi anladım derken somutlaştırma soyutlaştırma nerden çıktı anlamadım basit gibi geldi ama çok karışık lakin aydınlatıcı olmuş

 46. bana çokkkkkkkkkkk gerekli bunu okucam ve işşallah bu bilgi bana yarar :)

 47. çok tşk ederim iyi akşamlar tekrar görüşmek dileğiyle allaha ısarladık :) :p B)

 48. bence hiç güzel değildi kimin işine yarasınki ama yinede teşekkürler :)

 49. ben hiç sevmedim hiç örnek cümle yok burada! örnek cümle olmalı bol bol ki anlayalım demi ama.. !

 50. çok teşekür ederim çok yardımcı oldun ama en altta yazan cümleleri pek anlamadımda onu biraz düzelt :)

 51. çok teşekkür ederim bu siteyi kim hazırladıysa çokkk teşekkkür ederiz ve elerinize salık :D :D

 52. Çok bilgilendirici bir site.Ben somut ve soyutları unuttuğum zaman bu siteye bakarım.Yorumlardaki arkadaşlarımın yazdığı gibi sizden teşekkür ederiz . :D SAYGILARIMLA ,,,SEVGİLERİMLE

 53. acaba hiç baktınız mı konuyla ilgili her sitede aynı örnekler ve aynı açıklamalar… Hanginiz hanginizden çalıyor?Hadi tamam tanım aynı olur da kardeşim örnekler,açıklamaları hatta örneklerin sıralamaları da mı aynı olur pes!

 54. allahhh razı olsun sizdennn çkk teşekkür ederimm gereçekten sınav notum 100 çok teşekkür gerçi her dersimm yizz de o yüzden sorun yokk arkadaşlarrr hasdasd :) n:) ki

 55. hoca soyut somut anlamı getirin dedi ve ben bu siteyi bulup burdaki herşeyi yazdım hayatımı o kurtardı yaaaa !!!

 56. çok iyi şeyler yazmışşınız ipuco için teşekkür
  ederim sooğlun çüsssssssssss

 57. Begeniyorum paylasimlar on numara takip ediyorum dil anlatimi yeniyorum hayatin anlamisiniz saolun siz de olmasaniz biz ne yapacaktik???????

 58. çok işime yaradı sağolun hepsini karıştırıyodum ama bu site sayesinde öğrendim teşekkür ederim

 59. idare eder daha güzel örnekler olsaydı daya iyi olacağını umut ederim lise 1 öğrencisiyim
  yinede yararlı bir sitedir her kese tafsiye ederim ama bazı yerlerde sizde 1yada 2tane örnek yazsanız
  güzel bir ödev olur ve başarılı olursunuz. bu sitenin sahibine teşekkür ediyorum teşekkür ediyorum iyi çalışmalar

 60. çok yardımcı oluyorsunuz çoooooooooooooooooooookk sseevvddiimm

 61. siz olmasaydınız şimdi burdan somut ve soyutu daha araştırıyo olucaktım çokkkkkkkkkkkkkkk teşekkür ederim

 62. 10 numara bir site ellerinize sağlık yeni bilgilere herkesin ihtiyacı vardır

 63. işime çooooooooooooook yaradı ama soyut ve somutu daha çok hangi ressamlar yapmış.

 64. işimize yaradı ama daha fazla örnek olsaydı daha iyi olurdu ama yinede teşekkürler

 65. bence de çok iyidi çok iyi açıklama vardı fakat örnek fazla yoktu yine söylüyorum çok güzel açıklanmış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>