üniversite mezunlarına sınav rehberi

Çok iddialı bir başlık oldu sanırım. :) Neyse, aslında yazıda anlatacaklarımı tam olarak ifade etmedi başlık ama daha uygun bir başlık da bulamadım maalesef. Uzun süre evvel yazdığım şu iki yazıya onlarca yorum geldi. Bu yorumlarda benim gözlemlediğim kadarıyla bizim üniversite mezunu arkadaşlar son sınıfa gelene kadar hangi sınav ne işe yarıyor, ALES nedir, KPSS nedir, KPDS nedir gibi soruların cevabını bilmiyor. Öğrenme gereği de duymuyor. Bu doğal bir şey. Ben istedim ki bana sağda solda yönlendirilen soruların cevabını buradan toplu halde vereyim ki herkesin bir işine yarasın. Gelecek kaygısı maalesef ülkemiz gençlerinin hepsinde var. Aynı meslekten onlarca mezun var ve bu mezunlar arkadaşlarınız dahi olsa gün geliyor sizin rakipleriniz oluyor. İşte bu sebeple siz kendinizi rakiplerinizden bir adım önde tutmak için onlardan fazla şeyler bilmeniz gerekiyor. Belki edebiyat, matematik gibi bölümler için değil (elbette önemlidir ama diğer bölümler kadar değil) ama, iktisat, işletme, kamu yönetimi gibi bölümler için İngilizce bilmek büyük bir avantajdır ve seçilmek için iyi bir kriterdir. Her neyse, ben kafanıza takılabilecek soruların cevaplarını aşağıya yazmaya çalışacağım. İnşallah hepimizin işine yarar.

ALES

ALES nedir?

Ales, açılımı ile Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ‘dır. ALES ile sadece iki şey yapabilirsiniz. İlki yüksek lisans yapmak ikincisi ise akademik personel olmak.

Yüksek lisanstan kasıt, herhangi bir üniversitenin tezli ya da tezsiz yüksek lisans programıdır. Mesela edebiyattan tezli yüksek lisans yapmak için ALES şarttır. Sonra formasyon almak için yani ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisansı yapmak için ALES şarttır. Araştırma görevlisi olmak (asistan olmak), okutman olmak, öğretim görevlisi olmak için ALES şarttır. ALES bunlardan başka bir işe yaramaz. Eğer akademik kariyer yapmak ya da formasyon almak istiyorsanız ALES’e mutlaka girmelisiniz.

ALES ne zaman yapılır, başvurular ne zaman olur?

ALES, bahar ve güz dönemi olmak üzere senede iki defa yapılır. Genelde güz dönemi kasım ayında, bahar dönemi ise nisan ayında yapılır. Başvurular da genelde ALES yapılmadan 1 ay evvel falan yapılır. Başvuru süreleri ÖSYM tarafından duyurulur.

ALES barajı kaçtır?

Aslında ALES’ten baraj 55 olsa da her sınavda olduğu gibi bunda da barajı epey bir aşmak gerekiyor. Mesela üniversitelerde akademik personel olmak için ALES’ten en az 70 almak gibi bir zorunluluk vardır. Bugün edebiyat bölümünden mezun olan birisinin ALES’ten mutlaka 80 üzerinde bir not alması gerekir.

ALES ‘in içeriği nedir?

ALES’te 80 sözel ve 80 sayısal olmak üzere toplam 160 soru vardır. ALES geçtiğimiz sene bahar dönemine (2008 Bahar Dönemi) kadar iki oturum halinde yapılmakta idi. Yani sözelci ve sayısalcı ayırmaksızın ilk 1,5 saat sayısal kitapçık dağıtılmakta, kalan 1,5 saatte de sözel kitapçık dağıtılmakta idi. Geçtiğimiz bahar dönemi ile birlikte arka arkaya iki oturum yerine tek oturumda tek kitapçık dağıtıldı ve herkes istediği bölümden başlayabildi. 80 sayılsal sorusu da 40’ı Sayısal 1 ve 40’ı da Sayısal 2 olmak üzere iki bölüme ayrıldı. Bir sözelcinin Sayısal 1’de yaptığı soru başına alacağı puan, Sayısal 2’de yaptığı sorununkinden daha fazladır.

ÜDS

ÜDS nedir?

ÜDS’nin açılımı, Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı ‘dır. ÜDS, adından da belli olacağı gibi yabancı dil sınavıdır. Üniversitelerde akademik kariyer yapmak için, akademik personel olmak için ALES’ten yeterli puanı almanın yanında ÜDS’den de en az 50 almak gerekmektedir. Tabiî araştırma görevlisi ve okutman kadroları için 50 barajı vardır. Doçent olabilmek için ise ÜDS’den en az 65 almak gerekmektedir.

ÜDS ekim ve mart ayları olmak üzere yılda 2 defa yapılmaktadır.

KPDS

KPDS nedir?

KPDS’nin açılımı da Kamu Personeli Dil Sınavı‘dır. KPDS de gerek akademik personel olmak için gerekse de herhangi bir işe girmek için İngilizce isteyenlere göstereceğiniz belgeyi alabilmek için yapılmış bir sınavdır. Sadece İngilizce değil Farsça, Almanca, Arapça gibi sınavlar da KPDS ‘nin bünyesindedir. Atıyorum bir üniversitede Eski Türk edebiyatı bilim dalından yardımcı doçent olacak birisi için KPDS’nin Farsça dil sınavından 65 almak gerekmektedir.

KPDS kasım ve nisan ayları olmak üzere, yılda 2 defa yapılmaktadır.

KPSS

KPSS nedir?

Aslında saydığım ve sayacağım sınavlar arasında en karışık olan sınav KPSS’dir. Çünkü adam gibi bir işe girmek isteyen lise, önlisans ve lisans mezunlarının hepsinin başının belasıdır. :) Ben KPSS’den kısaca bahsetmek istiyorum. KPSS lise ve önlisans (iki yıllık üniversite, yüksekokul) mezunları için her sene bir defa yapılmaktadır. Bir de lisans (4 yıllık üniversite, fakülte) mezunları için yılda bir defa yapılmaktadır.

Devlet personeli olmak için yapılan bir sınavdır. Zaten açılımı da, Kamu Personeli Seçme Sınavı‘dır. Gerek iktisat işletme gibi bölümleren mezun olun, gerek edebiyattan mezun olun gerekse de farklı bölümlerden mezun olun bir kere KPSS’ye girmeniz gerekiyor. KPSS’de üniversite mezunu düz devlet memuru aldıkları gibi herkesin kendi alanına has sınavlar yaparak meslekî devlet memurları alıyorlar. Mesela edebiyat bölümü mezunu birisi Eğitim Bilimleri oturumuna girerek öğretmenlik için yarışabiliyor.

KPSS haftasonu iki gün yapılıyor. Cumartesi sabah genel kültür ve genel yetenek sınavı, öğleden sonra eğitim bilimleri sınavı yapılıyor. Pazar günü sabah ve öğlen oturumlarında ise ekonomi, hukuk gibi diğer alanların sınavları yapılıyor.

Şimdilik benim aklıma gelen ve en çok ihtiyacımız olan sınavlar bunlar. Talep geldiği taktirde araştırıp yenilerini de ekleyebilirim.

37 thoughts on “üniversite mezunlarına sınav rehberi

 1. Ales sınavını güzel açıklamışsınız ama şu yeni sistem, sayısal 1 ve sayısal 2 ÖSS deki gibi mi? yani testlerin puanlarının katsayıları farklı mı? Birde bu sayısal test içeriklerini yeni konular eklendi mi?
  Bu konular hakkında bilginiz var mı? :?: :?:

 2. Ahh şu sınavlar ah… Üds, beni resmen yedi bitirdi. Ayın 12’sinde sınava gireceğim. Umarım en azından 55 alabilirim.

  Esenlikle…

 3. Merhaba ben üniversiteden bu sene mezun oldum.Başta da belirttiğiniz gibi sınavlarla ilgili şuana kadar pek bir bilgim yoktu.Şimdi az çok birşeyler biliyorum ama yine de bir sorum olacaktı size.
  Yüksek lisans başvuruları ağustos ayı gibi yapıldı fakat başvuruyu kaçırdım.Acaba ikinci dönemde de başvuru yapılıyor mu?
  Cevabınız için şimididen teşekkürler…

 4. Merhaba ben biyoloji mezunuyum ve ALES e ilk kez giricem. Bildiğimiz gibi ALES sayısal ve sözel olarak ayrılmış. Ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisansı yapmak istiyorum. Acaba sayısaldan daha çok mu net çıkarmam gerek? çünkü ALES-sayısal olarak belirtilmiş. Ayrıca ALES için tavsiye ettiğiniz bir kaynak var mı? yardımcı olursanız çok sevinirim :)

 5. wireless,katsayılar ÖSS’deki gibi farklı hesaplanıyor.

  Sayısaldan pek anlamadığım için sanırım sana yardımcı olamayacağım maalesef. Siteyi takip eden sayısalcı arkadaşlar varsa sana yardımcı olacaklardır eminim.

  Yavuz, ben henüz hazırlanmaya bile başlayamadım. İnşallah haftaya kadar bir şekilde başlarım. Ben Mart ayındaki ÜDS’den iyi bir şey yani 50 üzeri almayı plânlıyorum. İnşallah Allah ikimizin de yardımcısı olur.

  Duygu, merhaba. Hangi bölümden mezun olduğunu yazmamışsın ama sanırım edebiyat bölümünden mezun oldun. Şimdi dönem ortasında pek açmıyorlar yüksek lisans ama bu konuda net bir şey söylemeyim. Çünkü açan yerler de oluyor. Takip etmeye çalış. Hangi üniversiteye başvurmayı düşünüyorsun?

  Yasemin, öncelikle sen sayısaldan yerleşeceğin için elbette sayısaldan çok fazla yapmalısın. Bak az yukarıda katsayı hesaplamasını verdim, oradan inceleyebilirsin. Ben ALES için bugün kaynak edindim kendime. Biraz ezbere gittim, Yargı Yayınevi’nin konu anlatımlı ALES kitabını aldım. Eğer beklerim dersen 3-5 gün sonra fikrimi yazayım kitap hakkında? :)

 6. Merhaba kaan,

  Üds’nin kapıya dayanmasının telaşıyla yine burada buldum kendimi..bu sene mezun oldum ve ilk defa üds ye gireceğim. Sınav hakkında pek bilgim yok ne yazık ki..Alanım sosyal bilimler,çıkmış sorulardan sadece onlara bakıyorum fakat bazı forumlarda,’sadece sosyal bilimlere bakabildim diğer alanlara bakmaya vakit kalmadı’ gibi söylemlere rastladım ve kafam karıştı..yani diğer alanların soruları biz sosyal bilimler öğrencilerinin kitapçığında yer alıyor mu? ve bunları yapmak bize ekstra puan kazandırır mı? Şimdiden teşekkürler..

  Girecek arkadaşların Allah yardımcısı olsun. Herkese başarılar..

 7. Deniz Merhaba, bu tatlı bir telaştır. İnşallah başarılı olursun. Bildiğim kadarıyla herkes sadece kendi alanındaki sorulara bakabiliyor. Kitapçıkta yer alıyor almasına da muhtemelen diğer alanların getirisi olmuyor. Bunu yine de salon başkanına sorabilirsin.

 8. Teşekkürler Kaan, ben araştırdım tek bir alanı işaretleme durumumuz varmış. Daha önce yazmıştım sana Kırıkkaleyi düşünüyorum diye yanlışlıkla ziyaretçi defterine yazmışım belki hatırsın. Kırıkkale de Öğretim görevlisi alımı basladı hatta sona eriyor yarın. Ama üds ye girmediğim için başvuramadım çok üzüldüm. Bazen ilan edilmeden önce okulda bu durumlar belli olmuş oluyor ve buna herkes gibi benim de canım sıkılıyor. Alınacak hoca zaten belli ilan vermek zorunda olduları için ilan veriyorlar. Benim hedefim akademik kariyer yolunda ama ne siteden nede telefonla birşeyleri öğrenemiyorum. Kırkkale üniversitesi güzel sanatlar resim bölümünün sitedeki telefon numaraları yanlış. Benim oraya gelmem zor. Çok oldum sanırım ama oraya uğradığında bi şekilde telefon numarasını öğrenebilir misin?

 9. Merhaba Deniz,

  Ziyaretçi defterine yazmışsın evet gördüm ama bölümü bilmiyordum sanırım. Her neyse, genellikle bir üniversitede açılan herhangi bir kadro birisi için özellikle talep edilmiştir. Ya da kadro için tanıdık birisi aranır ki bu da gayet normal. Evet insanlar buna torpil gözü ile bakıyorlar ama durum gerçekten öyle sanıldığı gibi değil.

  Mesela bir üniversitede bölümün işlerinin yürütülmesi lazım. Bölüm başkanı bir asistanı görevlendiriyor. Ancak bu asistanın gönlünün olması lazım. Eğer asistanın gönlü yoksa o işi yapmaz. E haliyle bölüm başkanı o asistanı daha evvelden tanıması gerekiyor ki onun o işi yapacağını bilmesi gerekiyor. Sonuçta hocalar anlaşabileceği birisini asistan olarak alması gerekiyor. Ailesini bildiği, tanıdığı, güvendiği kişiyi alması gerekiyor. Kendisine sırt çevirmeyecek birisini alması gerekiyor. Hal böyle olunca da hocanın seçmesi sanırım çok ters gözükmüyor.

  Ben bu aralar gitmiyorum Kırıkkale’ye. Ama giden birisi olur elbette. Senin için temin edebilirim numarayı inşallah.

 10. Mrb kaan, kpss için çok karmaşık demişsin hakikaten kafam karıştı. 4 yıllık yüksek okulun son sınıf öğrencisiyim ve bu sene hiç aklımda yokken Kpss cıktı başıma. Mezun olduktan sonra turizm müdürlüğünde calışmak istiyorum peki bunun için Kpss’nin hangi bölümlerinden sınava giricem? Şimdiden teşekkürler…

 11. Merhaba,teşekkür ederim ilgilendiğin için.kimya bölümü mezunuyum.Ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisansı düşünüyordum yanlış ifade ettim sanırım kendimi-sadece yüksek lisans yapmak istediğimi yazmıştım da-gebzede oturduğum için kocaeli üniversitesine gitmek istiyorum.ya da marmara…okumayı düşündüğüm kadar ödemem gereken paraları nasıl vereceğimi de düşünüyorum. ;)lafı paraya getirerek şunu sormak istiyorum;
  yüksek lisansta torpil yapıldığı,yani,hocanın tanıdığı kişiyi almak istemesinin normal olduğu söyleniyor.peki tezsiz yüksek lisansta torpil olması söz konusu mu?Yani o kadar para vereceksin neden almasınlar ki diye düşünüyorum.bu düşüncemin doğruluk payı nedir?
  :lol:
  Umarım sorunumu anlatabilmişimdir…

 12. Merhaba Yeşim, valla senin alanınla ilgili hiçbir bilgiye sahip değilim maalesef. Ama sanırım düz memurluk olduğu için KPSS3 puanı ile tercih yapıyorsun. Ama bu KPSS kılavuzunu biraz kurcalarsan bilgi sahibi olursun.

  Duygu, rica ederim. Kocaeli Üniversitesi bildiğim kadarıyla sene başında açıyor sadece. Aslında artık sene başında ya da sene ortasında açmasının pek bir esprisi kalmadı. Çünkü formasyon 1 yıl olduğu için sene başında giren de, sene ortasında giren de atama dönemine yetişiyor.

  Öyle para verdim geç yok. :) Benim bir sürü arkadaşım Başkent Üniversitesi’nden aldı formasyonu. Epey de zorlandılar, paraları ile rezil oldular :p Tezsiz yüksek lisansta mülakat varsa torpil olur. Bildiğim kadarıyla pek de mülakatla almıyorlar. Valla başvuru çok Duygucuğum. Öyle herkesi almıyorlar. :) Paranı bassan da almıyorlar :)

 13. sagolasın.kpss’ye hazırlanıyorum bir yandan.eğitim bilimlerinden sınava girmedim bu sene ama öğrendim ki ”Pedagojik formasyon ya da Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans belgesi olmayan
  adaylarda, atanacağı alanın taban puanı ve üzerinde puan almış olmak şartıyla Kamu Personel Seçme
  Sınavı (KPSSP10)’nda 75 ve daha yukarı puan alındığında” -formasyon vs. sonradan alınması şartıyla- öğretmen olabiliyoruz.
  bu bilgiyi zamanında edinmiş olmak isterdim ama…neyse bilmeyen arkadaşlara duyurmuş olayım dedim.kolay gelsin…

 14. Duygu, maalesef edindiğin bilgi yanlış bir bilgi. Formasyon olmadan kimse atanamıyor maalesef. Öyle bir durum söz konusu değil yani. Kaldı ki bu sene o şekilde atanan kaç kişinin atamasını iptal ettiler. memurlar.net ‘te bunun haberi vardı bir ara.

 15. ??? 2008-2 öğretmenlik için başvuru ve atama klavuzundan okudum bunu.bir kaç yerde daha gördüm.mumurlar.net’te görmedim ama uyardığın için saol.bir daha araştırayım bakalım.yararlı olayım derken zararım dokunuyordu az kalsın :oops:

 16. kaan yardımların için çok teşekkürler. biraz geç oldu biliyorum ama :) siteyi uzun zamandır ziyaret edemedim. hem alese hazırlanıyorum hem çalışıyorum yoğun bir tempo. bende yediiklimin kitabını aldım. internette yaptığım araştırmalardan sonra karar verdim. geçmiş yılların soruları ayrıntılı olarak çözülmüş. ayrıca 5 er tane sayısal ve sözel deneme sınavları var. mantık soruları biraz yetersiz kalmış ama genel itibariyle güzel bir kaynak. ALLAH hepimizin yardımcısı olsun. merak ettiğim birçok konuyu öğrendim siteniz sayesinde emğinize sağlık :D

 17. slm.ben bu yıl 4 yıllık işletmeyi bitirdim.kpss sınavına kaç oturumda gireceğim ve hangi derslerden sorumluyum anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler……..

 18. slm gül. bende 4 yıllık işletme mezunuyum bu yıl sınava girdim.sınava iki oturum girmen gerekiyo.cumartesi ve pazar sabah oturumlarına gireceksin.birinci gün genel yetenek ve genel kültür.ikinci gün ise hukuk,işletme,iktisat,muhasebe ve maliye alanlarından sorumlusun.her alandan 40 tane toplam 200 soru çıkıyor.Allah yardımcımız olsun.

 19. teşekkür ederim zeynepciğim… çok merak ediyordum senin gibi giren birinden öğrenmek daha güzel sağol gerçekten… zor muydu sorular özellikle pazar oturu mu hazırlanmak istiyorum ama daha da karar veremedim…biraz korkuyorum sanırım….

 20. cumartesi herkesin girdiği oturum zaten.ama pazar oturumu çok zordu.fakat mutlaka iki oturum gir çünkü pazar oturumunun katsayısı çok yüksek.azda yapsan sana çok puan getirir.soruları gördükten sonra hazırlanmaktan korkuyorum açıkçası.zaten bize bu sene yok canım.iki yılda bir var.ama bu yılda tek oturum girerek düz memur olarak atanabiliyomuşuz.bende çok araştırdım.kaynaklarım kuvvetli.güvenebilirsin yani.başarılar dilerim.

 21. Duygu, yok est. herkes bildiini paylaşıyor burada zaten. Ama kesin konuşmamak gerek diye düşünüyorum ben. Karşımızdakini yanlış yönlendirmeyelim diye. Hakikaten biz önemsemesek de bazen söylediklerimiz karşımızdaki için hayati önem taşıyabiliyor. Anlayışın için teşekkür ederim.

  Yasemin, ne demek efendim, ne demek. Yararlı olabildiysek ne mutlu bize. :) Değerli meslektaşlarımdan böyle güzel sözler duymak beni bahtiyar ediyor, bilesiniz. ;)

  Gül, sorunun cevabını Zeynep vermiş. Çok teşekkür ediyorum Zeynep. Bildiğiniz konularda bilginizi eksik etmediğiniz için çok sağ olun.

 22. slm.ben ithalat-ihracat önlisans ve aöf işletme mezunuyum.kpss’ye hazırlanıyorum ama ithalat-ihracat ile ilgili bir işe girmem mümkün mü?yoksa kpds’ye de girmem gerekir mi?yardımcı olursanız sevinirim.

 23. selam.ben bu yıl turizm işletme ve otelcilik y.o (hazırlık + 4yıllık) mezunu olacam.sorum kpss bizim için heryıl yapılıyor mu? birde ben sadece birinci oturuma girmek istiyorum.bunun avantajları nedir?yani kendi alanımda değilde sadece genel kültür ve yetenekten girmek istiyorum.ne kdar alım olur.bilgilendirirseniz memnun olurum.şimdiden teşekürler.

 24. merhabalar kaan ben Türk Dili ve Edebiyatı Böl. mezunuyum.16 kasımda yapılan alesten 74,485 aldm.ara dönemde hangi üniversiteler tezsiz yani formasyon başvurulrnı kabl edyor.bilgilendirebilrsen çok hayra geçersin.bu arada ne işle meşgulsn merak ettm.

 25. selam alese 3.gırısım gecen sene okurken edebıyatta oylesıne denemek ıcın gırmıstım hepsınden 70 ustu puanlar aldım fakat artık sınav tek kıtapcık boyle olunca alesten 80 ustu bı puan almak gerekıyor sanısma sınav kolyadı fakata ben yetıstıremedım ve 74 aldım mayısa kadar tekrardan hazırlanıcam ara donemde sanırım malatya alım yapıcakmıs pek acan unıversıte olacagını dusunmuyorum.tekagac ve yedııklımn denemelerı var bende bugun guvenderı almayı dusunuyorum sız ne dersınız zor bı donemden gecıyorum…

 26. ben sdü hazırlık sınıfı işletme bölümü öğrencisiyim ben kpss girip sonra gereken sınavlara girip kaymakam olmak istiyorum ne yapmam gerek nasıl calışayım ve hangi sınavlara gireceyim öğrenmek istiyorum ilginiz için teteşekür ederim

 27. ÖNCELİKLE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. SÜPEERR BİR SİTE. BEN LES KONUSUNDA BİLĞGİ ARADIM ANCAK YOKTU YA DA BAKTIM DA GÖREMEDİM. BİRDE ALES VE LES ARASINDAKİ FARKI ANLIYAMIYORUM. BU KONUDA BİLGİLENDİRİLİRSEM ÇOK SEVİNİRİM…

 28. slm anadolu üniversitesi işletme fakültesi işletme bölümü mezunuyum alese müracat edecem mezun olduğu bölüm kısmına ne yazacam.işletme/işletmecilik,işletme-ekonomi/işletme-iktisat gibi seçenekler var bunlardan hangisi acaba tesekkurler.

 29. Merhaba kolay gelsin…
  Ben matematik bölümü ve bankacılık sigortacılık mezunuyum. Bu sene yüksek lisansa başvurucam ancak bahar doneminde girceğim kpds sınavından umutlu değilim. Güz doneminin başındaki üds sınavına hazırlanmayı düşünüyorum ama o zamanda başvurular için geç olucak. Dönem ortasında yüksek lisansa başvuru yapabilimiyim.Bunu nasıl öğrenebilirim? Şimdiden teşekkür ederim…(Hacettepe aktüerya yüksek lisansı)

 30. mrb ben okul birincisi oldum üds ve ales bana ek puan verir mi? ingilizce bilgim zayıf dersaneye gitmeden evde başarabilir miyim? teşekkürler

 31. yüksek lisans için ingilize illede lart değil.istanbul aydın üniversitesinin ve sakarya üniversitesinin işletme e*mba programlarına göz atın derim.

 32. merhaba bu bilgiye ihtiyacım var
  ben kpss sınavına 2 yıllık olarak girdim. aynı anda aöf 4 sınıfta okuyodum mrzun olduğum için 2 yıllık tercih yapmadım. çünkü 4 yıllık olarak girmek istiyorum bu sene 2011 yılı içinde tekrar 2011 kpss sınavı varmı 4 yıllık mexunlar için bunun için ne yapmalıyım bana bilgi verirsiniz çok sevinirim şimdideden teşekkürler

 33. Cüneyt bildiğim kadarıyla en yüksek derecen neyse sınava o dereceyle girebilirsin atıyorum 2 yıllık okudun sonra 4 yıllık. Ön lisansa girme hakkın yok, sadece lisansa girebilirsin diye biliyorum ama emin olmak için araştır istersen. Sınav kodlamasında zaten kutucuklar var mezunum mezun olmak üzereyim diye mezun olmak üzereyim mi işaretlersen girebilirsin

 34. bende birşey soracaktım fen edebiyat mezunları için kpss 2 yılda bir yapılıyor diye duymuştum. Doğruluğu nedir acaba cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler şimdiden

 35. Merhaba ben önlisans mezunuyum okulda okul birincisi oldum üniversite genelinde önlisans üçüncüsü oldum. bunların bana bir katkısı var mı acaba ? kpss sınavında tercihler zamanı talep olduğunu duydum böyle birşey varmı ? veya herhangi bir ayrıcalık var mı birincilik veya üçüncülükle ilgili. Şimdiden teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>