Yaşıyorum

hayat karmaşası

Hayat karmaşasında son günlerde nerede olduğumu ben bile kestiremiyorum. Neyim, neredeydim, nereye gideceğim, nerede olmalıyım gibi sorular sürekli zihnimi kurcalayıp duruyor. Ve bir de son bir aydır KPSS telaşına düştüm ki sormayın. Ne yazı yazasım geliyor, ne yemek yiyesim, ne de uyuyasım. Yaptığım her işin altında sinsice bir vicdan azabı duyuyorum. Bir arkadaşlımla bir yerde buluşup iki üç bardak çay içmeyi bile şöyle bir dönemde kendime fazla görür oldum. Ne olacak benim bu halim bilemiyorum.

KPSS’nin ciddi çalışma ile kazanılacağını, düzenli tekrarlar ile üstesinden gelinebileceğini sürekli tekrar eder dururum. Düzenli ders çalışıp, bol soru çözdüğünüz zaman yapamayacağınız, başaramayacağınız sınav yoktur. Yeter ki kendinizi kandırmayın.

1 ay boyunca her hafta gördüğüm dersleri eve geldiğimde tekrar ediyor ve not tuttuğum kâğıtları bir deftere geçiriyorum. Sonra aradan bir iki gün geçince o notları ve çalışma kitabımı tekrar okuyor, ardından da konu ile ilgili testleri çözüyorum. Özellikle “Eğitim Bilimleri”nde bu yöntem çok yararlı oluyor. Sağ olsun KPSS dershanemizdeki eğitim bilimleri öğretmenimizin bunda epey katkısı oldu. Kendisine buradan gıyabında bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Yazma etkinliğimin, günlük tutmalarımın en azından haziran ayına kadar bir sekteye uğrayacağı aşikâr oldu. Haftada bir yazı yazmayı bile kendime lüks gördüğümden böylesine seyrek yazılarla dolu bir tablo çıkıyor karşıma. Aslında zaman bulmaya buluyorum ama, daha evvel de söylediğim gibi, düşünmeye vakit bulamadığım için ya da beynimde yazı yazmakla ilgili düşünmeye yer olmadığı için bir türlü yazamıyorum.

Hayatım aslında güzel geçiyor diyebilirim. Ya da ben her durumda mutlu olmayı kendime huy edindim. Kendimi karşılaşabileceğim her duruma hazırladığım için olayların benim üzerimdeki etkisi pek az. Çok şükür ki, büyük sıkıntılar yaşamıyorum. Ne kalbim meşgul, ne de zihnim.

Birkaç aylığına internet bağlantımı kestirmeyi bile düşünüyorum. İletişimden kopuk bir oda, bol kitap okuma, bol soru çözme. İdeal başarı metodu!

Okuyamadığım kitaplar, izleyemediğim filmler, gezemediğim sokaklar… Beni bekleyin. Birkaç ay sonra vuslat hasıl olacak bize. Bol bol edebiyat yapacak, yorumlar ile şenleneceğiz. Bu durgun hayat bir son bulacak. Kavuşacağız.

Selametle.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

7 Yorumlar

 • Reply yasemin 28 Aralık 2008 at 14:33

  merhaba kaan bey,yapmayın yaaaaaaaaaaaa bizi o güzel yazı ve yorumlarınızdan mahrum bırakmayın.:(evet insan birşeyleri başarmak istiyorsa çok muntazam bir şekilde çalışmalı.bu bir gerçek.emek olmadan yemek olmuyor çünkü.allah emeklerinizi boşa çıkarmasın…inşallah karşılığını güzel bir şekilde alırsınız.sonuçta bizde bu yolun yolcusuyuz…

 • Reply Erkan Hirik 28 Aralık 2008 at 15:23

  Çalışmanın elbetteki başarıyı getireceğine ben de inanıyorum. Fakat çalışmak ile sosyal hayatın sekteye uğramaması gerektiğini de düşünüyorum. Hayat bu geçen zamanı geri getirmek mümkün olmuyor. Daha evvel de yazmıştım hayat sadece satır aralarında değil diye.

 • Reply hanne Selime Bulat 28 Aralık 2008 at 18:28

  Hocam ben sınava hazırlandığınızı bilmiyordum.Aslında sizi derslerde daha az yormamız gerekir.Ama inanın bunu bilmiyordum.Çok ilginç valla bizim Kaan Hoca okula ders bitip eve gittiği zaman ders çalışıyor.Size kolay gelsin.Hayatta hep mutlu olmanız dileğiyle…

 • Reply Çağrı 29 Aralık 2008 at 00:07

  En doğrusunu yapmışsın kardeşim. Hem döndüğünde bu açığı telafi edeceğine inanıyorum ben. 🙂 Keşke ben de yapabilsem. Evde internet olduğu müddetçe, insan başından kalkamıyor; kalksa da zamanının büyük bir kısmını çalmayı başarıyor meret.

  Allah yardımcın olsun. Sen de demişsin ya: “Düzenli çalışmayla geçilemeyecek sınav yok” diye. Aynen öyle.
  Hakkımızda hayırlısı olsun kardeşim.

 • Reply Onur 29 Aralık 2008 at 15:20

  Bu yazıdan kendime pay çıkarmam gerekiyor sanırım. Ben de o azmi bir yakalaybilsem. Daha sık yazmaya çalış sen yine de 😉

 • Reply ayşe 03 Ocak 2009 at 00:39

  insanı çalışmaya itecek o kadar faktör var kı en başta Türkiyede yaşamamız. yanlış anlaşılmasın ben ülkemi çok seviyorum fakat bir yerlere gelmek istiyorsak arkdaşlar sabır ve azmin peşinden gitmeliyiz çünki yaşadığmız ülke ve şartlar bunu gerektiriyor.insanız yorgun olcaz,hastalanacağız,canımız gezmek isteyecek fakat bu hedeflerimiz için engel olmamlı planlı ve programlı olmak lazım. bu yazım özellikle kpss sınavına hazırlananlara. ve birbirimizi yüreklendirici sözler yazalım bence…şimdiden teşekkür ederim.

 • Reply esrakrc 03 Nisan 2009 at 10:22

  bu interneti gerçekten kapatmalı evlerimize almamalıyız insanı bir şekilde meşgul ediyor…planı programı yapıyorsun ama uygulamada zorluk oluyor maalesef, size iyi çalışmalar diliyorum inşaallah kendinizi görmek istediğiniz yere bir an önce ulaşırsınız şu kpss yi en güzel puanla atlatırsınız 🙂

 • Yorum yazabilirsiniz

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.