Yorumluyorum

mülk allah’ındır

Şimdi bu adam durdu durdu dinî konularda da bir şeyler yazdı diye bir şeyler söylemeyin sakın ha yorumlarda. 🙂 Ben sadece gördüklerimi, yorumladıklarımı ve hissettiklerimi yazıyorum o kadar.

Son günlerde sık sık karşılaştığım cümlelerden bir tanesi de bu cümle; “Mülk Allah’ındır.”. Kimilerine göre “islamist sosyalizm” kimilerine göre de “islami komünizm” gibi bir şey bu cümle. Ancak cümleyi kullananlara ve bununla birlikte bu cümleyi hissedenlere soracak olursanız o zaman durum değişecektir.

Dünyanın ve dahi tüm kâinatın tek yaratıcısı Allah’tır. Bunu bilen, buna inanan herkes için her şeyin sahibi Allah’tır. Ruhlar aleminden dünyaya ve dünyadan da ahirete kadar tüm varlığımızın en ufak zerresine kadar sahibi Allah’tır.

Büyük uğraşlarla kazandığımız parayı, satın aldığımız eşyayı ve mülkü hep kendi mahsulümüz sanar dururuz. Bize bir başkası, bir yaratıcı tarafından verilen akıl ile övünür ve umulmadık işler yaparız. Bunları kazanamazsak da şanssız olduğumuzu düşünür, isyan eder ve üzülürüz. Oysa bizi biz eden, bize ruh veren yaratıcının işlevini bir kenara bırakmak bizim için dibe vurmak gibi bir şeydir.

Bizi 21. günde anne rahmine düşüren o eşsiz ve yek yaratıcı o 21. günden itibaren nefes almamıza müsade eder. Bize türlü güzellikler nasip eder. Sırf günde 50 milyon kazanamadık diye o aldığımız nefesin tek sebebini unutmak yakışır mı bize?

Çok sevdiğimiz sevgilimize -beşerî- , bizi mutlu ediyor diye bağlanmak, onun ayaklarına kapanmak, onun varlığı ile var olmak, o olmadığı zaman dünyaya küsmek ve o bizi terk ettiği zaman bir boşluğa düşecek kadar küçülmek gibi türlü türlü acziyetler yapıyoruz da bir olan Allah’ı hatırlayıp acaba ibadetlerimizi tam olarak yapıyor muyuz? Bırakın bizim mutlu olmamızın nedeni olmasını, bizim nefes almamız dahi ona bağlıyken acaba ona biz yeterince bağlanıyor ve varlığımızın tek nedenini onda buluyor muyuz?

Evet dostlarım, Allah istediği zaman istediği kuluna malı, mülkü, parayı ve dahi bütün güzellikleri nasip eder. Etmediği zaman da İbrahim peygamber gibi yapıp “kusurumuzdandır” demeliyiz:

“Yakmazsa lütfundan, yakarsa da kusurumuzdandır.”

Böylesine güzel bir cümleyi hayatımızın her alanına iliştirmek ve kendimizi dünyevî hırslardan arındırmak tamamen bizim elimizde. Yeter ki, biraz hissedelim.

Allah herkesin Regaip Kandili’ni mübarek etsin inşallah, hayırlara vesile olması temennisiyle.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

2 Yorumlar

 • Reply uur'un günlükleri 22 Aralık 2008 at 01:30

  O 21. günde bizi ana rahmine düşüren Yüce Yaratıcı daha ana rahmindeyken verir rızkı. Ufacık bir kirli kanın geri dönüşünü durduran ters yönlü kalp kapakçıklarını hangi molekül, hangi madde, hangi atom, hangi kuark düşünebilir? Bu kapakçıklar dahi olmasa yaşıyor olmazdık. Yinede hikmetsiz ve abes iş yapmaz kainat gibi muhteşem bir yapay zekayı kodlayarak sonsuz ilmini ispatlayan.

  Bizde dünyaya sahip olmaya değil şahit olmaya geldik.

  İslami sosyalizm olayını bende bir dönemler araştırıyordum çok. Fakat daha sonra daha iyi bir sistem geliştirdim aklımda. Sosyalizmin istediği sistemi kavgayla değil barış ve kardeşlikle, hoşgörüyle getirebilecek bir sistem. İnşallah ömrüm yeterde bu konuda birşeyler yapabilirim rıza-ı ilahiye için.

  Güzel yazmışsın senden de Allah razı olsun.

 • Reply hüseyin altınel 22 Ocak 2009 at 15:02

  ister islami sosyalist ister islami komunizm kim ne derse desin kardeşimm….. mülk yüce yaradanın yaradan o hükmeden o……

 • Yorum yazabilirsiniz

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.