İzliyorum

My Name Is Khan, I am not a terrorist

Bir süredir bir şeyler kaleme alma konusunda çok tembel olduğumun farkındayım. Üstelik bu tembellik sadece bir şeylerin kaleme alınması ile de sınırlı kalmıyor. Maalesef hayatımın gidişatını epey olumsuz bir yönde etkiliyor. İnşallah tez zamanda düzelirim.

Bir ara öğrencilerimin ve birkaç arkadaşın tavsiyesi ile Hint filmlerini izlemeye başladım. Belki bu tavsiyeden de önce Slumdog Millionaire filmine duyduğum ilgi, Hint filmlerini sevip sevmeme konusunda beni hiç düşündürmemişti.

Aamir Khan‘ın filmleriyle başlayan Hint filmi macerama birkaç gün evvel izlediğim ve belki de hayatım boyunca izleyeceğim en güzel filmlerden bir tanesi olarak kalacak olan “Aamir Khan“ı ekleyebilirim. Zira ülke olarak geçirdiğimiz son dönemin de belki ufak bir yansımasını filmde görebiliriz.

Daha evvelki film yazılarımda söylediğim gibi, profesyonel bir film eleştirmeni değilim, bu benim mesleğim değil, hatta bir filmin nesnel bir şekilde nasıl değerlendirileceğine dair hiçbir fikrim yok. Ancak izlediğim bir filmin bende bıraktığı etki o filmin benim açımdan güzel olup olmamasını gösterebilir.  İşte “My Name is Khan” da böyle filmlerden bir tanesi.

Tam olarak nasıl bir hastalık türü olduğunu bilmediğim ancak filmdeki betimlemeleri ile anlayabildiğim  “asperger” hastası olan Rizvan Khan’ın hayatı üzerinden Müslümanların gayrimüslimler nazarından bakışını ele alıyor. Temelde Hindu-Müslüman çatışması ile başlayan, bu bağlamda mesajlar veren film daha sonra ikiz kulelerin yıkılması ile farklı bir sürece giriyor. Film Amerika’da geçtiği için ve esas oğlan Rizvan Khan Müslüman olduğu için, onunla birlikte Müslüman olmayan karısının çektiği sıkıntılar dile getiriliyor. Aslında bu çekirdek aileden hareketle dünya üzerinde “terörist” olarak algılanan, algılatılan Müslümanların çektiği sıkıntılar gile getiriliyor desek daha doğru olacaktır.

Gerçekten de böyle değil mi? Müslüman olmak, Müslüman’ım diyebilmek, insanların size karşı önyargısını göze almayı gerektirmiyor mu? Yurtdışına hiç çıkmadım, yabancı tanıdığım olmadı ama televizyonlarda, medyada Müslümanlar “terörist”tir gibi bir algı söz konusu değil mi sizce de ?

Dünyanın gidişatına yön veren ağababaları, baronlar, kulüpler, derin devletler falan aklınıza ne gelirse biraz da bunların sayesinde İslâm’ın özüyle zıt davranışlar sergileyen onlarca insan türüyor. Türeyen bu insanlar “İslâm” etiketi altında canlı bomba eylemleri, terörist faaliyetler sergileyerek Müslümanlar’ın yaşayışına zarar veriyor.

İşte filmin başrolündeki Rizvan Khan dainsanlar üzerindeki bu algıyı yıkmak için yoğun bir çaba sarf ediyor. Hem de kendi anladığı dil ile.

Evet, filmde zaman zaman yoğun mesaj kaygısı yaşanacaktır ancak bu hiçbir zaman filmden aldığınız, alacağınız zevki azaltmıyor. Aksine kendi yaşamınızı, insanlara bakışınızı sorgulama gereği duyuyorsunuz. Bu sebeple bu filmi mutlaka izleyin derim.

Film 2010 Hint yani Bollywood yapımı. Rizvan Khan karatkerine Shahrukh Khan, Mandira karakterine ise Fana filminden hatırladığımız Kajol can veriyor.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

1 yorum yapılmış

  • Reply https://parlakjurnal.com/ 26 Aralık 2018 at 01:27

    En yakın zamanda izleyeceğim teşekkürler

  • Yorum yazabilirsiniz

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.