Yaşıyorum

sigara içmek ve insan hakları

CigaraBirkaç gündür üzerinde düşündüğüm ve şimdi bahsetmek istediğim bu konu aslında kimilerinin biraz sitem edeceği, hattâ kızacağı bir konu olacak. Ama uzun süredir zihnimi kurcalayan ve en son iki gün önce berberde traş olurken dönen muhabbette ayyuka çıkan bu düşüncemi sizlerle paylaşacağım. Girizgâhı uzatmak adetimdir değil mi? Bir üslûp belirtisi oldu bu bende. 🙂 Ama biraz daha kısa tutmak istiyorum. Bahsetmek istediğim konu, sigara içmek, hattâ sigara içmeyen birisinin yanında sigara içmek mevzuu.

Üstteki paragrafta da dediğim gibi geçen akşam, yanlış hatırlamıyorsam salı akşamıydı, berberde otururken mevzuu kahvehanelerde mi yoksa berberlerde mi daha çok sigara içildiğine geldi. Bir arkadaş berberlerde daha çok sigara içildiğinden bahsetti. Beni traş eden berber arkadaş da berberi kahvehanenin bir köşesine kurmak gerektiğini söyledi, sigara içmeyen birisi olarak. 🙂 Neyse muhabbet bu şekilde devam ederken sigara içmeyen kişilerin yanında sigara içmeye geldi konu. Tabiî ki bu konuda en çarpıcı örneği de yine beni traş eden arkadaş söyledi. 🙂 Örneği o kadar çok hoşuma gitti ki, ne kadar kızarsanız kızın yazmaktan kendimi alıkoyamıyorum.

“Şimdi afedersiniz ben burada sizin yanınızda osursam, beni ayıplarsınız. Neden? Çünkü bu osuruğun kokusu ile sizi rahatsız ediyorum değil mi? Peki sizin içtiğiniz sigara da beni rahatsız ediyor, rahatsız etmekle de kalmayıp direkt sağlığımı etkiliyor. Sizce sizin yaptığınız daha büyük bir ayıp değil mi?”

Bu çarpıcı örneğe bir yandan gülüyor bir yandan da ciddi ciddi üzerinde düşünüyordum. Sigara içmek gerçekten birilerine saygısızlık mıydı? Çok geçmeden öyle olduğuna karar verdim. Bu kararı vermemdeki objektif unsur sigara içmemem olsa gerek sanırım. 🙂 Gerçekten de öyleydi, ortamda bir kişi bile sigara içmiyorsa onun izin vermediği bir durumda sigara içilmesi ona saygısızlık oluyor. Onun haklarına tecavüz oluyor. Bir de şu var ki, sigara içmeyen kişi içenden iki kat daha fazla zarar görüyor.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

7 Yorumlar

 • Reply Recep Hilmi Tufan 17 Mayıs 2008 at 05:08

  Gerçekten güzel bir örnek vermiş berberiniz. Neyse bundan sonra azalacak gibi sanki. Yeni tasarı yürürlüğe girdi…

 • Reply kalderavolkan 17 Mayıs 2008 at 06:28

  Kesinlikle saygısızlıktır. Ben günde 1 adet sigara içen biri olarak içmeyen insana verdiği rahatsızlığı da çok iyi biliyorum. özellikle de kucaklarında çocuk taşırken yada yakınlarında çocuklar varken sigara içen insanalara duble derecede sinir oluyorum.

 • Reply AhmetAli 17 Mayıs 2008 at 06:50

  …ortamda bir kişi bile sigara içmiyorsa onun izin vermediği bir durumda sigara içilmesi ona saygısızlık oluyor.
  Bu “izin” ruhtsaını kaldırıp, sigarayı toptan yasak etseniz daha iyi olurdu; benim gibi hatır-gönüle dayanamayanlar “izin” alınarak zehirleniyorlar. 🙂

 • Reply İnsan Hakları; Modern Dünyanın Başka Bir Palavrası Mı? » Vaveyla.Net 17 Mayıs 2008 at 17:58

  […] ana kadar sanırım sadece Kaanfakılı ve Heartsmagic insan hakları konusunda yazı yazmış. İdeolojiden uzak ve mümkün olduğunca […]

 • Reply suskun 18 Mayıs 2008 at 17:42

  Ben normalde sigaradan rahatsız olan birisiydim lakin çevremde sigara içen o kadar arkadaşım var ki sağolsunlar bu duruma ister istemez alışmamı sağladılar 🙂

 • Reply Fikret 22 Mayıs 2008 at 12:08

  Sigara içen (ve 11 kez bırakmaya teşebbüs etmiş lakin bırakamamış) biri olarak kesinlikle katılıyorum efendim. İçmeyenin yanında sigara içmek kötü, nadiren de olsa böyle durumlara sebebiyet verdiğimde önce kendim rahatsız oluyorum. Önceleri yolda yürürken de içerdim bu mereti ama son 2-3 yıldır bu huyumu %90 törpüledim ve şimdi, sigara içen birisi olmama rağmen yolda yanımdan sigara içerek biri geçtiğinde rahatsız oluyorum. (Yasaktan önce de)Kapalı alanlarda ayrı bir sigara içme mekanı olması gerektiğini savunuyordum ancak hükümetimiz sağolsun “yasaklayarak” çözüm getirdi olaya artık toplumca rahatlayacağız 🙂

  Neyse uzun bir yorum oldu kısa kesiyorum, osuruk-sigara örneğinize %100 katılıyorum efendim 🙂

 • Reply batu ulusoyy 30 Ekim 2008 at 13:15

  sigaranın vucuttaki etkisini keşke görebilse sigara içenler bakalım o zman bu mereti ağzına sürebiliyor mu. ben tiryaki sayılabilridim ancak vucudumda olanları görünce tiksindim sigarayı içme isteğimi mecburi olarak törpüledim . biliyodum bir şeyler oldugunu sigara içince ama bu kadar garip şeyler oldugunu gercekten bilmiyodum .. :):)…neyse geç olmadan farkına varmak guzel.

 • Yorum yazabilirsiniz

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.